Senat USA przyjął ustawę o budżecie resortu obrony zawierającą pakiet pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Zapewnia on m.in. dostawy „śmiercionośnego i nieśmiercionośnego sprzętu” o wartości 350 mln dolarów.

Słynny mural z 2007 na budynku byłej ambasady USA w Teheranie. Fot. flickr.com/ David Holt
Fot. flickr.com/ David Holt

Połowa tych środków jest powiązana z realizowaniem przez stronę ukraińską reform sektora obronności, czyli wprowadzenie cywilnej kontroli nad wojskiem, nadzór parlamentarny nad ministerstwem obrony i siłami zbrojnymi oraz zwalczaniem korupcji przy zamówieniach dla wojska.

W amerykańskiej ustawie o budżecie resortu obrony na rok finansowy 2017 jest zakaz współpracy wojskowej z Rosją „dopóki Departament Obrony nie potwierdzi Kongresowi (…), że Rosja zaprzestała okupacji terytorium ukraińskiego i swych agresywnych działań, które zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i państwom członkowskim NATO” oraz że Rosja dotrzymuje warunków porozumień mińskich, dotyczących zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

W ustawie jest też zapis zabraniający wykorzystywania funduszy na jakąkolwiek działalność „uznającą suwerenność Rosji nad Krymem”, a także zapis o współpracy z partnerami i sojusznikami USA przy odstraszaniu Rosji przed agresją.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. I znów judzą i mieszają. Wprowadzają jedyniesłuszną hamerykanską demokrację. I wyprowadają szmal wiadrami.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Amnesty International przeciw szerokim represjom politycznym we Francji: kompromitacja Macrona

„We Francji istnieje wola polityczna przykładowego, bezpodstawnego karania, by nie dopuszc…