Czarny protestująćy przeciw policyjnej przemocy.

Nie ustaje morderczy festiwal policyjnej przemocy w Stanach Zjednoczonych. Tym razem psychopata w mundurze strzelał do poruszającego się na wózku inwalidzkim, po czym torturował go paralizatorem.

Czarny protestująćy przeciw policyjnej przemocy.
Flickr

Do – jak się wydaje – próby morderstwa doszło w Los Angeles, największym mieście Kalifornii. Opinia publiczna dowiedziała się o sprawie dzięki amatorskiemu nagraniu brutalnej policyjnej akcji, które zostało przekazane obywatelskiej organizacji Los Angeles Community Action Network (LACAN). Jej działacze, po sprawdzeniu okoliczności ujawnionych w nagraniu oraz informacji przekazanych przez osobę, które je wykonała i przekazała LACAN, zdecydowali się upublicznić 23 lipca krótki klip wideo, wraz ze swoim komentarzem.

Do zdarzenia doszło kilka dni wcześniej, w czwartek, 16 lipca. Według informacji zgromadzonych przez działaczy LACAN policja została wezwana około godziny siódmej rano przez robotnika budowlanego do jednego z centralnych osiedli miasta, nie ma jednak pewności co do tego jaka była dokładnie treść zgłoszenia. Przedstawiciele LAPD (lokalna policja) twierdzą, że patrol miał podjąć interwencję w sprawie czynnej napaści fizycznej na zgłaszającego dokonanej przez czarnego inwalidę ruchu, który „próbował zadać mu cios kijem/pałką” (org. „tried to hit him with a pole”) – jak relacjonował to komendant Andrew Smith, biały oficer policji, który spotkał się w tej sprawie z dziennikarzami.

Ofiarą policyjnego chuligaństwa był 43-letni czarnoskóry bezdomny, Christopher Adam Zareck.

– Jeżeli zgłoszenie zostało złożone w takiej formie jak przedstawia to LAPD, to znaczy, że reakcja policji była kompletnie niewspółmierna od samego początku. Na miejsce zdarzenia przyjechało aż 10 funkcjonariuszy – jest to absurdalne rozmieszczenie sił w obliczu ewentualnego zagrożenia jakie stwarza inwalida w średnim wieku, poruszający się na wózku, który próbuje kogoś uderzyć tępym narzędziem. Mało tego, z nagrania nie wynika by Zareck w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu policjantów podnosił na nich rękę. Jeśli nawet tak się stało można było go obezwładnić inaczej. Jeśli zgłaszający pobicie przez Zarecka mężczyzna zdołał się obronić przed nim gołymi rękoma, to doprawdy trudno uwierzyć, że tuzin policjantów musiał do niego strzelać – powiedział dziennikarzom Pete White z Los Angeles Community Action Network na specjalnej konferencji prasowej.

Nagranie udostępnione LACAN, a później opinii publicznej, ujawnia jednak więcej drastycznych szczegółów. Policjanci użyli wobec Zarecka amunicji typu bean bag, zwanej niekiedy w Polsce woreczkową. Są to naboje wyposażone w specjalne poduszki, których użycie, teoretycznie, nie ma zadawać potencjalnemu celowi śmierci. Niemniej, zważywszy, iż strzał został oddany z odległości około jednego do półtora metra, obrażenia jakie odniósł bezdomny mają charakter standardowych ran postrzałowych. Oddano trzy celne strzały, Zareck zaczął krzyczeć i zwijać się w bolesnych spazmach. Ten poziom cierpienia ich ofiary okazał się jednak dla policjantów niedostateczny. By dołożyć Zareckowi katuszy, jeden z funkcjonariuszy potraktował go dodatkowo paralizatorem elektrycznym.

– To jakieś kompletne nieporozumienie, sadystyczna orgia. Wyobraźcie sobie faceta na wózku, który grozi wam uderzeniem jakąś pałką. Jest niepełnosprawny ruchowo, nie może Was dogonić gdybyście chcieli uciec, ani zajść Was znienacka czy wykonać jakiejś niebezpiecznej akrobacji, by zadać Wam tym narzędziem krzywdę. A teraz wyobraźcie sobie, że jesteście nie sami, lecz w grupie 10 kolegów. O jakim zagrożeniu może być mowa? Wystarczyło podejść do Zarecka i z nim kulturalnie porozmawiać czego z pewnością nie uczyniono. A jeśli rzeczywiście zachowywał się on agresywnie, to można było zwyczajnie podejść do niego mu ją zabrać. Zdecydowano się jednak strzelić trzy razy i porazić go prądem. To jakiś obłęd! – podsumował White.

Autorem nagrania zarejestrowanego telefonem komórkowym i przekazanego LACAN jest inny czarny bezdomny, Hubert Jackson. Drugie nagranie, udostępnione przez wolnościowy portal The Free Thought Project to ujęcie z góry, na którym widać, jak – po oddaniu strzałów i porażeniu paralizatorem policjanci biją Zarecka, chcąc sprawić mu jeszcze większe dolegliwości.


Nagranie udostępnione przez A Savage City
- kanał na portalu YouTube założony przez LACAN.

Nagranie udostępnione przez The Free Thought Project,
w kanale tego portalu, w serwisie YouTube.

Christopher Adam Zareck został przewieziony do szpitala gdzie przebywa na oddziale intensywnej terapii medycznej, jego stan lekarze oceniają jako ciężki.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. zamiast znęcać się nad murzynami, latynosami i bezdomnymi w usa – może ci naładowani tak wielką chęcią zaprowadzania ładu amerykańscy policjanci wpadają obowiązkowo do warszawy co roku na 11 listopada i od czasu do czasu na mecze piłkarskie – i się rozładują i spełnią społecznie użyteczną misję oczyszczania sojuszniczego kraju z ludzkiego ścierwa. to potem u siebie będą podchodzić bardziej na luzie do współobywateli.
    może strajk.eu we współpracy z partią „osobno” jakąś petycję skrobną na rzecz owocnej współpracy polsko-amerykanskiej, gdzie w końcu ameryka naprawdę nam coś by dała?

    1. człowieku nie żartuj, gdyby nie broń palna to oni zostali by zeżarci przez naszych „kibiców”. Jeśli tam potrzeba 10 chłopa na inwalidę to ilu na pseudokibica?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …