Kanclerz Sebastian Kurz od dawna ma jasną wizję prezydentury swojego kraju: walka z imigrantami, wzmocnienie zewnętrznych granic wspólnoty i zwiększone nakłady na Frontex. Jednocześnie zaostrzył się też wewnętrzny kurs wobec uchodźców. Obniżono świadczenia, wprowadzono wymóg znajomości niemieckiego.

Sebastian Kurz – młoda gwiazda austriackiej prawicy, szef konserwatywnego rządu / wikipedia commons

Kurz przedstawił spójną, ale bezkompromisową i bezlitosną wizję unijnego przywództwa: oznajmił, że należy zakończyć już jałowe debaty na temat redystrybucji migrantów i skupić się na ochronie zewnętrznych granic UE. Kurz skrytykował obecnie sprawującą prezydencję Bułgarię za to, że wprowadziła kompromis nakazujący równomierną dystrybucję migrantów w 28 krajach w przypadku pogłębienia kryzysu migracyjnego, tak jak miało to miejsce w 2015. Kurz uważa, że sprawiedliwy rozdział nie jest możliwy w przypadku tak różnych państw i twardo trzyma tu stanowisko Grupy Wyszehradzkiej.

Pochwalił za to swojego poprzednika Wernera Fymanna, który przyczynił się do zamknięcia tzw. szlaku bałkańskiego. Kurz chciałby pójść jeszcze dalej i zwiększyć rejon działania oraz kompetencje Frontexu. Stwierdził, że straż potrzebuje „wyraźnego mandatu politycznego” od rządów państw Afryki Północnej, aby działać na tamtym obszarze i zapobiegać przemytowi oraz zawracać łodzie.

W samej Austrii również wprowadzono szereg niekorzystnych dla migrantów regulacji. W celu powstrzymania napływu nowych imigrantów obniżono wysokość zasiłku podstawowego do 563 euro miesięcznie. Imigrant dostanie poprzednią stawkę, czyli 800 euro, jeśli zda test znajomości języka niemieckiego. W razie niepowodzenia na egzaminie migranci mogą zostać pozbawieni ubiegania się o wyższy zasiłek przez 5 lat.

Koalicyjny rząd konserwatywnej Partii Ludowej i skrajnie prawicowej Partii Wolności w kwietniu ogłosił też pomysł, aby objąć zakazem noszenia chust muzułmańskie dziewczynki do 10. roku życia w szkołach podstawowych i przedszkolach.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Bardzo dobre pomysły, nie ma w tym nic niewłaściwego. Migranci będą mieć pewne zobowiązania. Pomysł z zakazem chust tez dobry. Nie wiedzę powodu, aby w imię tolerancji rezygnować ze świeckiego charakteru Austrii (choć jest w tym państwie separacja skoordynowana, to wynika ona z tradycji i wielowiekowej kultury Austrii). Nie ma też nic złego w ograniczeniu migracji, skoro rząd jakiegoś państwa uzna, że nie ma możliwości jej absorpcji i nie przyniesie ona temu państwu ekonomicznych korzyści. Te ruchy nie mają uderzyć w migrantów, one mają być korzystne dla Austrii i jej mieszkańców. Sprawiedliwy rozdział uchodźców nie jest możliwy, tutaj kanclerz ma rację

  2. Tylko przyklasnąc tym planom. Jeśli się tego nie zrobi, co on by chciał, to pozostaje tylko kwestią czasu, kiedy „sponsorzy” drogich gości się zbuntują i w Europie zwyciężą Le Peny i ich warianty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…