Ksiądz Szewczyk z Łodzi nie potrafił zapanować nad grupą gimnazjalistów podczas zajęć rekolekcyjnych. W odruchu bezradności sięgnął po klasyczny instrument katolickiego wychowania – przemoc. Uderzył dłonią w twarz przypadkowego ucznia. Potem przeprosił, ale matka chłopca zapowiedziała, że nie odpuści agresywnemu duchownemu. Sprawa trafiła na policję.

Dziecko w łódzkiej szkole zostało pobite przez księdza / flickr.com

Sprawę opisał we wtorek portal Onet. Do zdarzenia doszło dzień wcześniej, w dzielnicy Widzew. W sali rekolekcyjnej znajdowało się ok. 250 uczniów i uczennic. Ks. Przemysław Szewczyk nie potrafił zainteresować dzieci swoim przekazem. Zirytowany brakiem uwagi i krzykami gimnazjalistów, podszedł do jednego z nich i uderzył go w twarz.

Oburzeniem na zachowanie księdza zareagował natychmiast dyrektor gimnazjum nr 35. – Zdaję sobie sprawę, że uczniowie to nie są aniołki, gimnazjum to trudny okres, te dzieci to po prostu burza hormonów, więc mogą się czasem zachowywać nieco nieodpowiedzialnie, ale to nie znaczy, że można ich bić! – powiedział Onetowi Wojciech Ulatowski. O pociągnięcie księdza do odpowiedzialności będzie walczyć matka chłopca, która złożyła już stosowne zawiadomienie na komisariacie. Zgodnie z art. 217 k.k. „Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do rok”.

Ksiądz Szewczyk przeprosił za swoje zachowanie, jednak zdaniem rodziców chłopca, a także lokalnych władz, to za mało. List w tej sprawie do łódzkiego biskupa Marka Marczaka napisał wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela. – W łódzkich szkołach nigdy nie było i nie będzie przyzwolenia na jakąkolwiek przemoc – słowną czy fizyczną. Każdy nauczyciel oraz inny pracownik szkoły, który dopuści się podobnego czynu, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami, ponieważ agresja zawsze rodzi agresję, a przemoc powoduje przemoc – czytamy w liście do szefa Łódzkiej Kurii. – Dzieci i młodzież w łódzkich szkołach mają być bezpieczne, a kadra pedagogiczna ma nie tylko uczyć, ale także wspierać uczniów, jeśli zajdzie taka potrzeba – zwraca uwagę Trela.

Co na to przełożeni agresywnego kapłana? Na razie wobec kapłana nie zastosowano żadnych konsekwencji. – Sprawa jest wyjaśniana. Jesteśmy na etapie zbierania koniecznych informacji. Jak tylko wyjaśnimy tę sprawę do końca, zostaną podjęte stosowne działania – mówił ks. Burchard, wicekanclerz kurii.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. CHYLĘ GŁOWĘ NAD TYM KSIĘDZEM.
  Może zamiast oceniać Księdza powinno się ocenić dzieciaki,nauczycieli i rodzicow.Ksiądz dał plamę tym że tak się stało,ale gdzie byli nauczyciele co odpowiadali za tę dzieciaki poczuli odpowiedzialność jak Księdzu nerwy puściły.A teraz słówko do wszystkich rodziców jeśli nie Wam się nie podobają rekolekcje to,że dzieciak na nie chodzi to nie wysyłajcie ich po prostu bo po co żeby były efekty takie jak teraz przecież rekolekcje nie są obowiązkowe.I taka ostatnia uwaga popatrzcie czy aby wasze dzieciaki są takie dobre nim będzie za późno.

 2. Wątpię aby wszyscy starzy lewicowcy popierali metody amerykańskie. Jak uciekają z terenów wojny, to niech zachowują się przynajmniej dobrze. Tym, którzy w Kolonii w sylewstra robili wiadome rzeczy pałka by się przydała i niech nikt nie pisze o nietolerancjach czy urażonych uczuciach etc.

 3. Strasznie mi przykro, ale muszę stanowczo bronić księdza za jego odwagę. To nie gówniarzeria ma decydować, czy uczestniczy na lekcji biologii, matematyki czy religii. I nie może ani w szkole, ani tym bardziej w kościele realizować hasła „róbta, co chceta”. Wychowanie polega TAKŻE na stosowaniu nakazów i zakazów. Jeśli nie, to potem rezultaty są takie, że praktycznie co tydzień są doniesienia medialne, że albo młody tatuś, wkoorvia się, że dziecko przeszkadza w grze komputerowej i rozwala mu czaszkę, albo stłucze na śmierć, bo ono ciągle płacze.

 4. Uważam że szanowny ksiądz nie powinien być dopuszczony do pracy z MŁODZIEŻĄ. Po zakonczeniu wyjasnienia i tak powinni go urlopowac,bo jak raz zrobil to reka bedzie mu skakac a jak go uniewinnia (wszystko mozliwe -takie mamy rzady)to wtedy bedzie sie czul jako bezkarny (ludzie mysla -niektorzy ze to ksiadz ich wpusci do nieba)Uważam że rekolekcje dla tych co chcą powinny się odbyć po lekcji -zakończeniu nauki w szkole.pisze to jako katolik. Księża są rozdziadowani, trochę konkretnej dyscypliny i powsciagliwosci językowej.

 5. Przykro mi, ale niestety muszę zgodzić się z uwagą, że epitet w tytule jest nieadekwatny do czynu tego człowieka. Problem jest natomiast w czym innym: że mianowicie gimnazjalistów zamiast uczyć biologii, chemii czy matematyki, spędza się do świątyni i naucza poglądów wytworzonych kilka tysięcy lat temu, przykrojonych do tego do aktualnej sytuacji ekonomiczno-społecznej.

  To jest problem.

  Problemem też jest przepuszczanie przez Moderatora sformułowań typu „śniada hołota” w komentarzach „starych lewicowców” pochwalających stosowanie amerykańskiej pałki sportowej wobec uciekinierów z terenów zawłaszczanych przez imperialny kapitalizm.

  1. Na tym portalu nie widzę moderacji. To miły przejaw zaufania do nas, więc powinniśmy się odwdzięczyć, pisząc rozsądnie i uprzejmie.

  2. Brak moderacji nie jest „dowodem zaufania”, ale głupoty.

 6. skoro autor napisał „agresja rodzi agresje” to ksiądz jest usprawiedliwiony przecież sami przytaczacie wiele niecnych postępków pisuarowej władzy więc jedna strona i druga ma z czego czerpać, boję sie co ksiądz by zrobił gdyby chłopak nasikał do chrzcielnicy, a księdzu nie spadnie włos z głowy bo teraz mamy państwo wyznaniowe.a może kaczor pozwolił na karanie dzieci

 7. Na dzień dzisiejszy nie ma obowiązku chodzenia na religię czy do kościoła na rekolekcje! Jeżeli już godzisz się katolu na słuchanie bzdetów, to morda w kubeł!

 8. Gratuluję języka — bandyta w sutannie! To, że przyłożył gimnazjaliście (mieszkam obok szkoły i niejednokrotnie z chęcią skopał bym tyłki „gimnazjalnym bandytom”) nie predysponuje pana PN (Piotra Nowaka?) do nazywania nikogo bandytą.
  Ps. Czy portal nazwał kiedykolwiek śniadą hołotę z najnowszej fali imigracji „bandyterką?” O ile pamiętam broniliście zaciekle bandytów rozwalających samochody w Calais oraz nie zostawiliście suchej nitki na Pudzianowskim który wybierał się do Francji lać tę hołotę bejsbolem (z resztą słusznie), jeszcze raz gratuluję języka oraz jako stary lewicowiec życzę państwu czyli „różowej lewackiej warsiafce” rychłego upadku (prawdziwej lewicy wyjdzie to na dobre).
  Ps. 2. Wytłumaczcie mi dlaczego idziecie drogą wielu innych portali czy gazet i pod artykułami wstydzicie podpisać się imieniem i nazwiskiem, kto zacz PN, BS, WK? Wstydzicie się czegoś?

 9. Katolicy (i inni religianci) generalnie dają ciała swym „pasterzom” na tysiąc sposobów. Sami sobie winni. Państwo wprawdzie też nas kroi, ale pod groźbą pały, więc nie ma porównania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…