Ugrupowanie Kukiz’15 zyskało ważnego sojusznika w swojej walce o powszechny dostęp do broni palnej. To Prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

fot. flickr.com
fot. flickr.com

Jego szef Paweł Soloch pozytywnie ocenił projekt ustawy złożony 18 listopada. Wysłał pismo do Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni (ROMB), lobbującego za projektem. “Stoję na stanowisku, że podejmowanie inicjatywy ustawodawczej w tej materii jest uzasadnione” – napisał. Wcześniej spotkał się z działaczami organizacji zwolenników powszechnej dostępności broni, jednak opinia BBN nie wystarczy. Potrzeba jeszcze zgody MSWiA, które jest sceptyczne do pomysłu, aby o wydawaniu pozwoleń decydowali samorządowcy, a nie policja.

– To służby powinny zapewnić bezpieczeństwo. Są szczególne sytuacje, gdy obywatele mogą mieć broń, jednak nie najgorzej jest to uregulowane w obecnych przepisach – powiedział dziennikarzom “Rz” wiceminister Jarosław Zieliński.

Rząd PO-PSL podobny projekt ocenił negatywnie w obawie o wzrost przestępstw z użyciem broni oraz nierozważne jej używanie. Działacze ROMB twierdzą, że taka korelacja nie znajduje potwierdzenia w statystykach i że na 1000 Polaków przypada około 3,5 pozwolenia na broń, podczas gdy np w Finlandii wskaźnik ten wynosi 300, a w Niemczech – 200.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. USA, Thomas Jefferson:

    Kiedy rząd obawia się obywateli, wtedy mamy wolność. Kiedy obywatele boją się rządu, to jest tyrania. Najsilniejszym argumentem za utrzymaniem prawa do posiadania i noszenia broni jest prawo do obrony – w ostateczności przy użyciu broni – przed tyranią rządu.

  2. Łatwo zasypać bronią ulice. producenci (których lobbystą jest Kukiz) będą szczęśliwi.
    Jednak jej posprzątanie (w przypadku zmiany zdania) będzie należało do prac syzyfowych.
    Większy dostęp do broni nie podniesie bezpieczeństwa, a wprowadzi nowe zagrożenia o jakich dziś czytamy jedynie w gazetowych enuncjacjach z USA.

  3. § 22:
    1. Osoby z zaburzeniami psychiki nie powinny mieć dostępu do broni
    2. Potrzeba posiadania broni świadczy o poważnych zaburzeniach psychicznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…