Straż Graniczna opublikowała list od ministra spraw wewnętrznych Niemiec Horsta Seehofera do Mariusza Kamińskiego, ministra MSWiA. Chwali on działania polskich służb, i zapewnia o udzieleniu niezbędnej pomocy przy ochronie granic Unii Europejskiej. Granica polsko-niemiecka ma być bardziej szczelna.

„W obliczu stojących przed nami wspólnych wyzwań uważam za rozsądne dalsze odczuwalne wzmocnienie- poniżej progu tymczasowego przywrócenia kontroli granic wewnętrznych- naszych sprawdzonych wspólnych patroli polskiej i niemieckiej Służby Granicznej na granicy polsko- niemieckiej. (…) pragnę zaproponować znaczące zwiększenie w tym celu udziału funkcjonariuszy Policji Federalnej.” Pisze minister Seehofer w liście do ministra Kamińskiego.

Horst Seehofer zaproponował również wsparcie logistyczne w kwestii przetrzymywania migrantów, i zapewnił o doskonałych relacjach i płynnym przepływie informacji między niemieckimi służbami a polską Strażą Graniczną. Zwiększenie kontroli granic ma się odbywać w ścisłej współpracy i pod kierownictwem polskiej Straży Granicznej.

Przypomniał też o możliwości zaangażowania do obrony granic europejskich służ Frontex „w obliczu dalszych wyzwań” stojących przed Polską, Niemcami i całą wspólnotą Unii Europejskiej.

Minister Seehofer napisał wprost: „Szczególnie mając na uwadze trudne uwarunkowania polityczne w stosunkach z Białorusią, dziękuję Panu oraz polskiej Straży Granicznej za ochronę naszej wspólnej granicy zewnętrznej, której celem jest zapobieżenie w miarę możliwości nielegalnej emigracji przez Białoruś do krajów Unii Europejskiej”.

W tym samym czasie gdy minister Seehofer pisze do ministra Kamińskiego chwaląc nienaganną współpracę i działania służb granicznych, Fundacja Ocalenie zajmująca się pomocą humanitarną i prawną dla osób dotkniętych kryzysem humanitarnym, składa kolejne pismo do prokuratury o stosowaniu przemocy i tortur wobec migrantów. „Straż Graniczna, pytacie wielokrotnie na swoich social mediach czy została powiadomiona prokuratura w sprawie tego jak torturujecie, dręczycie i łamiecie prawa tych ludzi. Odpowiadamy: tak, została. I zostanie powiadomiona ponownie.”- pisze Fundacja Ocalenie.

Na materiałach wideo publikowanych przez białoruską straż graniczną widać sceny przemocy, krzyczących ludzi. Ponadto wielokrotnie polscy pogranicznicy stosowali wobec migrantów procedurę pushback, czyli wywozili ludzi do lasu, nie przyjmując wniosków o ochronę międzynarodową, oraz narażając ich na utratę zdrowia i życia.

 

 

 

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…