Spontaniczne protesty po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w swojej istocie niemal całkowicie zakazuje aborcji w Polsce, miały miejsce nie tylko w Warszawie. Oburzone kobiety gromadziły się, paliły znicze, potępiały rządzących za bezduszne postępowanie. Na dziś planowany jest ciąg dalszy.

W Warszawie gniewny przemarsz przeszedł spod Trybunału Konstytucyjnego pod siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej, a następnie na ściśle obstawioną przez policję ul. Mickiewicza, w okolice domu Jarosława Kaczyńskiego. Policja spryskała pierwsze rzędy zgromadzonych gazem łzawiącym, były zatrzymania.

W innych miastach na mniejszych spontanicznych zgromadzeniach dominowała powaga i smutna złość z powodu krzywdy, jaką katoliccy fundamentaliści wyrządzili swoim współobywatelkom. W Łodzi kilkaset demonstrantek przyszło pod siedzibę PiS ze zniczami, urządzając symboliczny, pełen smutku i złości „Pogrzeb praw kobiet”. Kilka kobiet, matek, podzieliło się z zebranymi swoimi własnymi historiami, o poronieniu, lęku o kolejną ciążę. Wszystkie były zgodne: nie wyobrażają sobie przez kilka miesięcy nosić w sobie płodu, który, jeśli dotrwa do porodu, umrze kilka godzin później. W Gdańsku znicze pod siedzibą PiS pozostawiło kilkadziesiąt kobiet. Obok płonących lampek pozostawiono transparenty: „Wyrok za bycie kobietą”, „Piekło kobiet”. W Poznaniu kilkaset osób przeszło z Placu Wolności pod siedzibę PiS, wołając „moje ciało, mój wybór” czy „solidarność naszą siłą”. Na wszystkich protestach pokazywano i przekazywano sobie dalej numer kontaktowy do Aborcyjnego Dream Teamu, zapowiadając, że kobieca pomoc wzajemna będzie działać tam, gdzie państwo odwróciło się od obywatelek.

Poseł Lewicy Maciej Kopiec zadeklarował, że razem ze swoimi współpracownikami pomoże każdej kobiecie, która się do niego zwróci, legalnie usunąć ciążę w Czechach.

Na piątkowy wieczór organizacje feministyczne i lewicowe zapowiadają kolejne protesty. Zgromadzenia, bez względu na stan pandemii, mają odbyć się w kilkunastu miastach: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Szczecinie, Bydgoszczy, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Gdyni, Gdańsku, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Opolu, Gliwicach, Przemyślu, Kielcach, Włocławku, Stargardzie, Koszalinie, Słupsku, Wejherowie, Policach, Siedlcach, Świnoujściu, Goleniowie, Płocku, Sieradzu, Policach, Kutnie, Elblągu, Jeleniej Górze, Zgorzelcu. Organizują się również Polski za granicą. Pełną, aktualizowaną listę opublikował Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Ludzie robią…

Opublikowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet Piątek, 23 października 2020

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Puste portfele Rosjan

Z jednej strony są deklaracje i polityczne zobowiązania na najwyższych szczeblach, by licz…