Flaga Nowej Amerykańskiej Partii Nazistowskiej / Źródło: wikimedia

Nie muzułmanie, ani nie Arabowie czy Afgańczycy, lecz biali fundamentalistyczni chrześcijanie dokonują najwięcej skutecznych ataków terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych.

Fragment statystycznej bazy danych zamieszczonej na stronach New America Foundation.
Fragment statystycznej bazy danych zamieszczonej na stronach New America Foundation.

Takie są konkluzje przedstawione w opublikowanym 27 listopada raporcie na ten temat opracowanym przez specjalistów z New America Foundation, liberalnej amerykańskiej organizacji pozarządowej. Wcześniej pisał o tym dziennik „New York Times” – wnioski są jasne, większość skutecznych akcji terrorystycznych na terytorium Stanów Zjednoczonych została przeprowadzona przez grupy białych supremacjonistów, najczęściej radykalnych protestantów.

W ciągu ostatnich 15 lat dżihadyści także byli aktywni, lecz biali terroryści zamordowali niemal dwa razy więcej osób w tym okresie. Od czasu słynnego 9/11 w USA doszło do 26 zamachów, z czego 19 zostało przeprowadzonych przez osoby, które nie miały niczego wspólnego z islamem.

Zdjęcie M. Muhawesh, dziennikarki, której komentarz cytowany jest w tekście.
Mnar Muhawesh, źródło: portal MintPressNews.

–  Statystyki mówią same za siebie. Tymczasem w Guantanamo nie przetrzymuje się obywateli amerykańskich i nie wysyła się dronów, by bombardowały „ośrodki bezprawia”, czy też likwidowały „podejrzanych mężczyzn w wieku poborowym” gdzieś w Stanach Zjednoczonych – komentuje Mnar Muhawesh, redaktorka naczelna portalu Mint Press News, który zajmuje się m. in. monitorowaniem islamofobicznej kultury i propagandy w Ameryce.

Niektórzy komentatorzy i aktywiści praw człowieka wysuwają nawet oskarżenia o zbyt konserwatywne i zawężone definiowanie terroryzmu w opracowaniu New America Foundation. Eksperci, którzy tworzyli raport uwzglęnili wyłącznie ataki, które można jasno opisać jako „przemoc motywowaną ideologicznie”. Z tego powodu niektóre ważne incydenty zostały pominięte, choć trudno podważyć, iż były one faktycznie aktem terroryzmu. Jednym z najważniejszych aktów terrorystycznych w ostatnim czasie w USA było zabicie trzech muzułmańskich studentów w Północnej Karolinie w lutym br. Zamachowiec był sąsiadem ofiar i miał bardzo czytelne, bezkompromisowe stanowisko religijne. Niemniej, autorzy raportu uznali, że miał równie stanowcze opinie w materii zarządzania miejscami parkingowymi (sic!), co – zdaniem specjalistów z New America Foundation – niweluje kwestię religijną. Dodatkowo, niejako na korzyść zamachowca, zapisano fakt potwierdzonych epizodów chorobliwej agresji. W raporcie, z podobnych powodów, nie znalazły się również strzelanina w szkole Sandy Hook w stanie Connecticut, czy w słynna masakra w teatrze Aurora w Colorado.

Niemniej, statystyki skonstruowane w oparciu o tak restrykcyjne i konserwatywne kategorie oraz wąski zakres definicyjny dają do zrozumienia, że islamofobiczne brednie, z którymi stykamy się na co dzień to wynik prawicowej manipulacji.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Najwiekszym zagrozeniem sa…szarzy obywatele USA… Bazujac na danych statystycznych FBI (w zeszlym tygodniu BBC miala o ttm doby tekst), co roku „na ulicach” (z broni palnej) srednio ginie co roku ponad jedynascie tysiecy obywateli tego kraju… Z rak (jakichkolwiek ) terrorystow wielokrotnie mniej… W tym roku bylo juz u nas (mieszkam w Stanach) 353 masowe morderstwa (4 lub wiecej ofiar)…. Masowe morderstwa przypisywane terrorystom, na naszej ziemii w roku bierzacym, mozna policzyc na palcach jednej reki…

  2. The NewAmericaFoundation (https://www.newamerica.org/policies/) jest geszeftem o transparentności NIESPOTYKANEJ w USA (bo to tam jest NIEDOPUSZCZALNE etycznie) za to całkowicie IDENTYCZNEJ transparentności jak RP czy EU w niektórych przypadkach tzw. „niezależnych organizacji”.
    Uroku dodaje jedno, mianowicie tzw. „amerykańscy chrześcijanie” (obejrzyjcie sobie taki film: Waiting for Armageddon) – chcą z Biblią w ręku nawracać…..Żydów. Co powoduje dużo radochy u „starszych braci” co nie przeszkadza aby tych „amerykańskich chrześcijan” wykorzystywać do własnych celów (jak tu nie orżnąć głupiego).
    Ale wracając do felietonu: jest taki amerykański portal unz.com z fajnym motto: A Collection of Interesting, Important, and Controversial Perspectives Largely Excluded from the American Mainstream Media!!!! A tam jest przedruk z TomDispatch: Barbara Ehrenreich: America to Working Class Whites: Drop Dead ( http://www.unz.com/tengelhardt/barbara-ehrenreich-america-to-working-class-whites-drop-dead/) ! A jest jeszcze – aby ubogacić wiedzę pp. „strajk.eu” opartą o tzw. MainStreamMedia źródła – że jest jeszcze bardziej „biały” portal, angola w USA i nazywa się vDare( http://www.vdare.com/). Ale tego to już chyba nie strawicie bo taka jest wasza dziennikarska „estetyka” -blisko żłoba.

  3. Przecież opisywany przykład to morderstwo na tle religijnym a nie atak terrorystyczny.
    „W ciągu ostatnich 15 lat dżihadyści także byli aktywni, lecz biali terroryści zamordowali niemal dwa razy więcej osób w tym okresie.” Tzn. że biali chrześcijańscy terroryści zabili ponad 6000 osób?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…