Zakaz handlu w niedziele? Na pewno nie w Biedronce w Świeciu, gdzie w każdy niehandlowy dzień tygodnia będzie można zrobić zakupy. Obiekt znajduje się na dworcu autobusowym, który od dawna jest niczynny, jednak Sąd Rejonowy uznał to za niewielki problem.

Biedronka w Świeciu /google.maps

25-tysięczne miasto w kujawsko-pomorskim dołączy do takich metropolii jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań, gdzie znajdujące się na dworcach Biedronki (i sklepy innych sieci) mogą być czynne nawet w dni, które rząd Prawa i Sprawiedliwości uczynił ustawowo wolnymi od pracy. Kwestią sporną było to czy obiekt faktycznie mieści się na terenie huba komunikacyjnego. Biedronka znajduje się na terenie, przy którym widnieje tabliczka „dworzec autobusowy”, lecz jest budynek dawnego PKS, którty jest nieczynny od kilkunastu lat, a jedyną „żywą” częścią jest funkcjonujący na parterze dyskont.

Na potyczkę sądową z Jeronimo Martins, właścicielem sieci Biedronka zdecydowali się związkowcy z „Solidarności’80”, którzy powiadomili lokalny oddział Państwowej Inspekcji Pracy. Skarga dotyczyła również pozostałych otwartych sklepów przedsiębiorstwa, lecz celem był właśnie słaby punkt, czyli właśnie obiekt w Świeciu. PIP. Po przeprowadzonej kontroli Inspektorat uznał, że sklep był 18 marca 2018 r. otwarty nielegalnie. Kontrolerzy nakazali zamknięcie dyskontu w niedziele wolne od handlu i nałożyli na spółkę karę w wysokości 100 tys. zł.
– To nie jest PKS. To, że wisi tam taki szyld, bo ktoś go zapomniał zdjąć 20 lat temu nie znaczy, że to PKS. Nie ma tam kas biletowych, poczekalni i dyspozytorni. Jest za to informacja, że bilety można kupić u kierowcy, a pasażerowie na zewnątrz czekają na swoje autobusy – mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy.
Następnie sprawa trafiła do sądu, który ostatecznie przyznał jednak rację koncernowi.  Dowiadujemy się o tym z oświadczenia Jeronimo Martina. „Decyzja o ponownym otwarciu placówki w Świeciu w niedziele niehandlowe wiąże się z postanowieniem Sądu Rejonowego w Świeciu, który jednoznacznie uznał, że nasz sklep znajduje się na dworcu i w związku z tym, zgodnie z prawem, może być czynny w dni objęte ustawą o ograniczeniu handlu”.
Za złamanie przepisów o ograniczeniu handlu grozi grzywna od 1 tys. do 100 tys. złotych. Przestrzegania prawa pilnują pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy, którzy w ostatnich miesiącach przechodzili specjalne szkolenia

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
    1. Wygląda na to że Pisiory dobrze robią walcząc z głupimi (albo przekupnymi) sądami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…