Podczas gdy cały świat walczy z koronawirusem, niektórzy miliarderzy otwierają szampana, świętując rekordowe zyski. Jednym z nich jest inwestor giełdowy (czytaj spekulant) Bill Ackman, który zainwestował 27 mln dolarów i w ciągu miesiąca zwiększył swój zysk niemal stukrotnie.

Bill Ackman prowadzi fundusz hedgingowy Pershing Square Capital Management. W 2019 roku w ciągu czterech miesięcy zarobił 40 proc. na amerykańskich akcjach i to w czasie, gdy indeks giełdowy wzrósł tylko o 13 proc.

Jednak w tym roku pobił swój rekord wielokrotnie. Pod koniec lutego 2020 roku zainwestował 27 mln dolarów na zakup ochrony kredytowej na tzw. indeksach kredytowych. Zrobił to w momencie, kiedy spready (marże) były większe, wiązały się z ograniczonym ryzykiem spadku, ale potencjalnie mogły przynieść znaczne wzrosty.

Ochrona kredytowa działa tak, że wartość aktywów inwestora rośnie wraz ze wzrostem prawdopodobieństwa niewypłacalności przedsiębiorstw. W momencie, kiedy koronawirus dotarł do USA, na tamtejszej giełdzie zaczęła narastać panika, w efekcie czego ceny akcji lecieć na łeb i szyję. Zyski Ackmana rosły.

W ten sposób zainwestowana przez niego kwota 27 mln urosła w ciągu miesiąca do gigantycznej sumy 2,6 mld dolarów.

Zysk ten w pełni zrekompensował straty, jakie Pershing Square Capital Management poniósł w innych miejscach (tzw. portfelach inwestycyjnych) w związku ze spadkiem cen akcji. W efekcie, gdy cała amerykańska giełda w ciągu miesiąca zanotowała spadek w wysokości 17 proc., fundusz Pershing Square zanotował 7,9 proc. wzrost.

Teraz Ackman twittuje, strasząc innych inwestorów wizją, że „nadchodzi piekło” i wzywając rząd amerykański do zamknięcia giełdy na cały miesiąc. Złośliwi koledzy z branży twierdzą, że Ackman specjalnie sieje panikę, po to, by jeszcze więcej zarobić na kryzysie.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A od kiedy to kapitalista kieruje się jakąś wydumaną ,,moralnością”? Chyba że będzie to moralność grubości portfela, to zgoda.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…