Wielka wyprzedaż państwowego majątku, o której mówił Jair Bolsonaro od początku prezydentury, staje się faktem. Dziś na licytacji sprzedano 12 regionalnych lotnisk – a to dopiero początek, w zasadzie test sprawdzający, jaka będzie reakcja rynków na ruchy neoliberalnego rządu.

Docelowo rząd Bolsonaro chce sprzedać wszystkie 42 lotniska pozostające w rękach państwa brazylijskiego; proces ten ma się zakończyć w 2022 r. Wtedy też prawdopodobnie całkowicie zlikwidowane zostanie Infraero, państwowy operator lotnisk. Dziś przedmiotem licytacji było 12 mniejszych portów lotniczych, za które państwo dostało łącznie 2,3 mld reali (w złotówkach byłaby to zbliżona kwota).

Połowę lotnisk, a konkretnie sześć obiektów zlokalizowanych na północy Brazylii, kupiło hiszpańskie przedsiębiorstwo Aena, należące do państwowej spółki lotniczej ENAIRE. Wśród sprzedanych jej lotnisk znalazł się niezwykle istotny z punktu widzenia turystyki port w Recife. Cztery lotniska na północnym zachodzie kraju kupił zarządca szwajcarskiego lotniska w Zurychu. Dwa trafiły do brazylijskiej spółki Aeroeste.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Brazylijczycy wybrali sobie takiego prezydenta i taki rząd.
  Teraz zbiorą tego owoce, a sponsorzy tego ,,produktu mediów” zarobią miliardy.
  Narodowi zostanie praca za ,,bóg zapłać”. Powinni się cieszyć – jak to katolicy…

 2. „Wyprzedaż majątku państwowego, w tym […] części dróg szybkiego ruchu„
  Oczywiście, bo obok jednej autostrady stoi jeszcze dziesięć innych, tak by mogły ze sobą konkurować cenami, a klient tylko wybiera najlepszą…
  Wracając na ziemię, to nie ma tutaj żadnego „wolnego rynku”. Co to za pomysł by prywatyzować monopole?

  1. Mnie bawi ze z 12 sprywatyzowanych lotnisk 6 kupila inna panstwowa spolka, tylko z hiszpani. To tak jak u nas ssojego czasu prywatyzacja telekomunikacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Przedstawili nas jako czarnuchów” – radnej powiatowej z Słupska nie spodobał się obrazek w internecie

Radna powiatowa Aldona Szostakiewicz wygłosiła płomienne przemówienie przeciwko przyłączen…