Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce odbędą się aż w 58 miastach na świecie – głównie w Europie, ale także w Chinach, Australii czy Stanach Zjednoczonych. Islandki nagrały nawet specjalny film, w którym wyrażają solidarność z kobietami znad Wisły.

Aż osiem demonstracji w Wlk. Brytanii, cztery we Francji, trzy w Norwegii, w Niemczech, Szwecji, USA i Irlandii, po dwie w Hiszpanii i Kanadzie i w wielu, wielu innych miejscach – cały świat okazuje solidarność z kobietami w Polsce, które dzisiaj mają masowo odmówić pracy w proteście przeciw projektowi ustawy autorstwa Ordo Iuris.  Specjalny film nagrały z tej okazji także kobiety z Islandii, na których wzorują się organizatorki „strajku kobiet”. To tam w 1975 roku zorganizowano podobne wydarzenie, a pracy odmówiło wówczas 90 proc. obywatelek. Dzisiaj namawiają Polki do tego, żeby przeciwstawiły się posłom i pomysłodawcom ustawy, która ma doprowadzić do całkowitego zakazu przerywania ciąży, również kiedy zagrożone jest zdrowie ciężarnej, płód obciążony jest poważnymi wadami albo ciąża jest wynikiem gwałtu czy kazirodztwa. Swoje zdjęcia z kartką z napisem #czarnyprotest przysyłają także kobiety z Tajwanu, Palestyny czy Meksyku.

O sytuacji w Polsce piszą światowe media – m.in. „The Independent”, „The Guardian”, „Al Jazeera”, „Telegraph” czy „Russia Today”.

Imponująco wygląda także mapa protestów w Polsce – będzie ich ponad 150. Organizatorki zachęcają do wychodzenia na ulicę, a przede wszystkim – do udziału w strajku generalnym. Te kobiety, które nie będą w stanie wziąć wolnego, namawiane są do okazania symbolicznej solidarności: ubrania się na czarno albo chociaż założenia czarnej opaski na ramię.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. To nie jest ważne, czy przejdzie katiolski projekt antyaborcyjny, czy PiSdziecki, ważne jest, że to kobieta ma rodzić, więc tylko ona może decydować czy to zrobi.
  A strajk? Poszumią, poszumią, a kaczor i tak zrobi swoje. Bo on lubi koty, a nie kobiety.

  1. Kobiety i mężczyźni ci co mają „coconas” rozliczą PiS przy wyborach! „Nie pomoże im święty boże”.
   Zmierzch rządu PiS-u i kleru w Polsce coraz bliższy!
   Pozdro.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …