Jedyna niezależna, lewicowa platforma medialna o Wenezueli po angielsku Venezuelanalysis (VA) została w miniony czwartek usunięta  z powodu „ostatniej aktywności niezgodnej z regułami Facebooka”. VA będzie się odwoływać: „To oczywista próba zablokowana obsługi wydarzeń w Wenezueli. Czy potrzeba nam dodatkowych dowodów, że Facebook to zbrojne ramię mediów głównego nurtu, które cenzuruje alternatywne głosy?”

Szef Facebooka Mark Zuckerberg. flickr

VA pisze, że jego strona na Facebooku zniknęła po publikacji artykułu demolującego żałosną obsługę dziennikarską zachodnich mediów w sprawie próby zamachu na wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro. Venezuelanalysis jest utrzymywana przez czytelników. Stanowi wyjątek w świecie anglosaksońskim ze względu na swą pozycję pro-boliwariańską, co stanowi uderzający kontrast z mediami w Stanach, które na ogół promują prawicową opozycję.

„W przeciwieństwie do większości reportaży wielkich mediów na temat rządów Ameryki Łacińskiej, VA dostarcza koniecznej kontr-ekspertyzy oferując lewicową wizję wydarzeń w Wenezueli, dogłębną, biorącą pod uwagę zdanie ubogich, którzy stanowią większość kraju” – bronił VA znany reżyser Oliver Stone. Zdaniem Noama Chomsky’ego, VA „daje opis, analizę i bardzo użyteczne komentarze na temat Wenezueli, co spotyka się rzadko w Stanach i na generalnie na Zachodzie. A to jest konieczne dla zrównoważonego zrozumienia sytuacji.”

Do cenzury strony VA na Facebooku doszło po skoordynowanej akcji Youtube’a, Facebooka i Apple’a przeciw prawicowej Infowars. Facebook usunął następnie 32 strony różnych organizacji, w tym wydarzenie o manifestacji lewicy w Waszyngtonie przeciw demonstracji skrajnej prawicy. Neonaziści  mają świętować dziś zeszłoroczne wydarzenia  w Charlottesville, gdzie zginęła lewicowa aktywistka Heather Heyer. Jeden z organizatorów manifestacji lewicy został oskarżony o „prorosyjskość”.

Facebook stał się partnerem Rady Atlantyckiej, finansowanej przez NATO, dyktatury Zatoki Perskiej i przedsiębiorstwa przemysłu zbrojeniowego, by wyeliminować „fake newsy” ze swej platformy. Od 2009 r. obowiązuje go również układ z amerykańską NSA (Agencją Bezpieczeństwa Narodowego), której dostarcza na żądanie danych o swych użytkownikach.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A to dopiero teraz zauważyliście??? no iście szachowy refleks… Przecież pejsbuk to tuba propagandowa US! Tam nie może się pojawić żadna krytyczna wypowiedź pod adresem Icków czy jankesostwa bezkarnie zabijających cywilów w Afryce…
    Od razu konto jest likwidowane z powodu…. mowy nienawiści (co to właściwie jest – bo każdą krytykę żydostwa daje się pod to podciągnąć) a jak to mało – to autora zaczyna się okładać pałą antysemityzmu…
    Uczciwie z pejsbukowym wyobrażeniem znaczenia tego słowa…

    1. Znaczek „f” pod artykułem oznacza że us-mani pańską wypowiedź przeczytali, zaindeksowali i wnioski dodali do pana profilu który już szanowny pan u wielkiego brata posiada. Nawet się pan zgodził na to żeby panu taki profil kiedyś założono.
      A Strajk.eu zapewne zarabia jakieś drobne pieniądze za przesyłanie informacji do wielkiego brata na temat osób mających lewicowe poglądy .

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Ameryka Łacińska: z powodu pandemii zniknęło 26 mln miejsc pracy

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) poinformowała, że na skutek pandemii koronawirusa i…