Liczba ofiar śmiertelnych epidemii cholery w Jemenie zbliża się do tysiąca. Tylko od kwietnia odnotowano 120 tys. nowych zachorowań. Widoków na powstrzymanie choroby – brak.

fot. Al-Manar TV

Jemeńczycy giną już nie tylko wskutek saudyjskich bombardowań i walk między Al-Ka’idą Półwyspu Arabskiego z bojówkarzami Państwa Islamskiego, partyzantami Huti i wojskami wiernymi prezydentowi Abd Rabbuhowi Mansurowi Hadiemu. Zniszczona przez wojnę domową i interwencję północnego sąsiada infrastruktura służby zdrowia nigdy nie należała w tym kraju do szczególnie zaawansowanych, tym bardziej, że dla Jemenu aktualna wojna to kolejny z pasma konfliktów. Podczas trwającej obecnie interwencji Arabia Saudyjska z sojusznikami utrzymują morską blokadę Jemenu, niemal uniemożliwiając wwóz m.in. leków i żywności. Tylko 45 proc. szpitali w kraju ma jeszcze możliwość pracować. Efektem jest klęska głodu i niekontrolowane rozszerzanie się epidemii cholery, która wybuchła w październiku ubiegłego roku, nigdy nie została w stu procentach opanowana (nie było na to szans, gdy wojna i brak funduszy uniemożliwiają np. porządny wywóz śmieci), a od kwietnia rozszalała się na nowo.

WHO szacuje, że od końca tego miesiąca odnotowano 120 tys. nowych zachorowań. Przez minione dwa tygodnie 920 chorych zmarło. Z tego 64 zgony przypadają tylko na dwa ostatnie dni. Organizacja alarmuje w kolejnych komunikatach, że w wyniszczonym kraju tempo rozprzestrzeniania się choroby jest bezprecedensowo szybkie. Cholera ogarnęła 19 z 22 jemeńskich prowincji, statystycznie zabija co godzinę kolejną osobę. 46 proc. ofiar śmiertelnych to dzieci. Wiele z nich, gdyby nie dotknęła ich choroba, prawdopodobnie zmarłoby wskutek skrajnego niedożywienia. Jeszcze wcześniej niż epidemia zaczęła bowiem szaleć w Jemenie klęska głodu, który obecnie bezpośrednio zagraża 17 mln mieszkańców kraju.

Głosy organizacji humanitarnych pozostaną wołającymi na puszczy. Pierwszym warunkiem umożliwiającym wyciągnięcie ręki do umierających Jemeńczyków byłoby zatrzymanie interwencji Arabii Saudyjskiej, drugim – przeprowadzenie prawdziwego procesu pokojowego uwzględniającego interesy walczących frakcji, by dać krajowi szansę na pokój w dłuższej perspektywie. Demokratyczne zachodnie potęgi wolą jednak ubijać znakomite biznesy, handlując z Saudami bronią.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…