« Revolution has come ! Time to pick up the gun !” – czy za te słowa („Nadeszła rewolucja! Czas chwycić za broń!”) można we Francji znaleźć się w więzieniu? Tego przynajmniej domaga się francuska prawica, kiedy Francuzi zapoznali się z tym, co na zakazanej,  antyrasistowskiej manifestacji w Paryżu zaśpiewała aktorka i piosenkarka pochodzenia algierskiego Camélia Jordana. Jej śpiew zrobił niezwykłą karierę w internecie, ale prokuratura zastanawia się teraz nad wszczęciem śledztwa…

Camélia Jordana w telewizji 23 maja 2020 r. youtube

„To wzywanie do mordu!” – deputowani Republikanów (tradycyjna prawica) i Zjednoczenia Narodowego (narodowcy) byli bardzo zgodni, jeśli chodzi o interpretację pieśni, która odbiła się tak szerokim echem. Zaczęło się wczoraj, gdy jej wykonanie znalazło się na Twitterze, by potem zostać napiętnowane w wiadomościach jednej z oligarchicznych telewizji.

28-letnia Camélia Jordana zaśpiewała właściwie śpiewny slogan amerykańskiej Black Panther Party z 1968 r., gdy to słynne marksistowskie ugrupowanie wzywało Afroamerykanów do samoobrony przed policyjnymi mordami. Na wielkiej manifestacji poświęconej zabitym Adamie Traoré i George’owi Floydowi piosenkarka pominęła charakterystyczne słowa tego hymnu „off the pigs!”, które można przełożyć na „śmierć gliniarzom”, ale i tak prawicowi deputowani zwrócili się do ministra policji Christophe’a Castanera o „szybką interwencję”.

Jordana zaśpiewała ten hymn być może również dlatego, że stanowi część jednej z piosenek (Freddie Gray) z jej ostatniej płyty Lost. Piosenkarka dała się poznać we Francji nie tylko ze swego głosu, ale i publicznego zaangażowania przeciw policyjnej przemocy. Narobiła hałasu już 23 maja, gdy zadeklarowała w telewizji – „Mówię o tych mężczyznach i kobietach z przedmieść, którzy codziennie rano idą do pracy i są masakrowani z jedynej racji swego koloru skóry. To fakt! Ja też boję się policji.”

Zakazana manifestacja antyrasistowska w Paryżu. facebook

Już wtedy prawicowi deputowani stygmatyzowali jej „kłamstwa”, a minister Castaner oskarżył ją na Twitterze o „szerzenie nienawiści”. Skrajna prawica zarzuciła jej z kolei „rasizm przeciw białym”. Ujęła się jednak za nią lewica – Nieuległa Francja i Nowa Partia Antykapitalistyczna. Camélia Jordana jest laureatką wielu nagród artystycznych, w tym aktorskich („Cezar”). Jej skazanie mogłoby wywołać znaczne oburzenie.

 

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Prawidłowo, trzeba się bronić i tyle. Cwaniaczki w bojowych żółwiach masakrujący nieuzbrojonych… Życzę im kompanii szturmowej 130-kg kiboli w hełmach i kaskach, zobaczymy jak sobie z nimi poradzą.

  Uczcie się strzelać towarzysze.

  1. A jak odpowiedzą ogniem???
   Ja bym doradzał szklankę wody z lodem, zimny kompres na rozgorączkowany łeb i… UCZCIE SIĘ! – PRZEDE WSZYSTKIM MYŚLEĆ!

 2. Myślę, że powinna zaśpiewać „Międzynarodówkę” – bardziej uniwersalną, łączącą wszystkich wyzyskiwanych, mordowanych i gnębionych przez rządzących.

  Paroksyzm wściekłości rządzących, widoczny także w komentarzu prawackiego trolla („ziomka.p”) – świadczy jednak, że i tak Camelia Jordana trafiła w sedno.

  1. Zgadzam się że Międzynarodówka bardziej na miejscu!
   Ale Ziomek.p ma rację.
   Jakoś dziwnym trafem wszelkie takie akcje odbywają się nie tam, gdzie powinny, zupełnie jak z tematem wolności religijnej (zadyma w tych krajach gdzie akurat nie jest ona ograniczana), czy prawami gejów (zadyma tam, gdzie homoseksualizm jest legalny, niekarany i społecznie uznawany za normalną rzecz) itp. Bardzo mi brakuje wystąpień gejowskich i feministycznych w Iranie czy Arabii S.

  2. Tak. Porewolucyjna reedukacja prawackich trolli typu „Jaa”, czy „ziomek.1” będzie długotrwała, ale w końcu powrócą do społeczeństwa.

   Albo powrócą do domu ojca.

  3. nie wiem czy powinna, znalazła to jako adekwatne zwłaszcza, że już to śpiewała na swojej płycie, więc dała to od siebie

  4. Ad. Jacej
   Jacej rewolucyjny reedukator qrwa jego mać!! Mieliśmy w historii prawackich „reedukatorów”– np. Chile i od groma innych południowo amerykańskich dyktatur a lewackich też było od zaje…..a i ciut, ciut, jak kończyła się prawacko-lewacka reedukacja wiemy z historii a więc wal się o sosnę panie Jaceju-reeduktorze!!!!

  5. Ad. Jacej
   Takie sukin.syny podobne tobie Jaceju kiedy nie mogły „nawrócić” na jedyną prawacką lub lewacką modłę (ty nazywasz to szumnie reedukacją) posyłały tysiącami lub milionami opornych do „domu ojca”, marzy ci się głupolu czerwona bądż brunatna rzeż, oj marzy………………

 3. Jak się tak boi francuskiej policji to niech pomyka do krainy szczęśliwości swoich przodków czyli Algierii — jak ja kocham takie zarobione dziunie obracające się w artystycznej bohemie i czerpiące z niej „frukta” a zarazem narzekające na wszystko i wszystkich, jak jej tak żle w „żabojadowie” to muslimska Algieria przyjmie ją z rozkoszą!!!!!!!!!!!!!!!!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…