5 grudnia Emil Czeczko, żołnierz 11. mazurskiego pułku artylerii w Węgorzewie, zbiegły niedawno na Białoruś, wystosował list do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. List opatrzony jest tytułem „moje wynagrodzenie za grudzień 2021 i styczeń 2022, przedłużenie umowy o prace” zawiera groźby i żądania.

Emil Czeczko domaga się od ministra przedłużenia umowy o pracę oraz wypłaty zaległych wynagrodzeń. Zapewnia, że po przedłużeniu umowy o pracę wróci do Polski, pod warunkiem że prokurator w Hadze ukarze wszystkich wojskowych zbrodniarzy, którzy kazali mi „mordować Arabów”.

Czeczko 16 grudnia 2021 r. uciekł ze służby i przedostał się na Białoruś. Opowiedział o powodach swojej dezercji w białoruskich mediach. Jak mówił, przeciwstawił się nielegalnym rozkazom swoich przełożonych. Twierdzi, że rozkazy wydawane przez Straż Graniczną dotyczyły mordowania niewinnych ludzi.

W Polsce wydano za nim list gończy, i niepełnomocny nakaz aresztowania, a gen. Skrzypczak za dezercję proponował karę „kula w łeb”.

List Emila Czeczko został wysłany z Mińska, z adresu organizacji pozarządowej Centrum Systemowa Ochrona Prawna, i na ten sam adres poprosił o przesłanie zaległych pensji.

„Adwokaci i adwokaci naszego Centrum towarzyszą apelowi Emila do kierownictwa Ministerstwa Obrony RP, zwracamy uwagę, że w przypadku braku otrzymanych środków – E. Czeczko będzie zmuszony odwołać się do sądu.”- komentuje Dmitri Beliakou, który opublikował treść listu Emila Czeczko w mediach społecznościowych.

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…