Przywódcy państw mających poczucie stabilności i siły w swych noworocznych wystąpieniach zazwyczaj unikają polityki. Prezydent Andrzej Duda upolitycznił swoje wystąpienie maksymalnie.

Prezydent Polski w swoim noworocznym orędziu w gruncie rzeczy nie mówił niemal nic o wspólnotowym charakterze świąt, rodzinie, tak ulubionym motywie jego obozu politycznego, czy też o ludzkim wymiarze wyzwań nadchodzącego roku. Zamiast tego wygłosił przemówienie wciąż trącające o narodową nutę, politycznych usprawiedliwiań niekonstytucyjnych działań polskiego rządu i usilnych zapewnień, że wprowadzane przez PiS zmiany oznaczają większą transparentności i kontrolę demokratyczną, czyli dokładnie na odwrót niż część ekspertów i konstytucjonalistów. Przekonywał, że bezpieczeństwo państwa polskiego opiera się dziś na mocnych podstawach. Podkreślił prospołeczne osiągnięcia rządu.

– Mija kolejny rok skutecznych starań o to, aby Polska rozwijała się szybciej i w sposób przemyślany, a owoce tego rozwoju były dzielone uczciwie. Trwa wzrost gospodarczy, którego efekty odczuwają dziś miliony polskich rodzin – mówił Andrzej Duda.

Obiecał, że w przyszłym roku czeka Polskę kolejna fala wzmożenia patriotycznego w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości.

Ale najważniejszym elementem noworocznego orędzia Andrzeja Dudy była zapowiedź dyskusji nad nową konstytucją.

– Gorąco zapraszam do udziału w debacie nad kształtem naszej wspólnoty obywatelskiej. Razem zadecydujmy o tym, jaka ma być nowa konstytucja na nowe czasy – aktywizował obywateli prezydent.

Oznacza to, że PiS, mimo braku większości konstytucyjnej jest zdeterminowany, by ustawę zasadniczą zmienić i przykroić na zamówienie polityczne rządzącego obozu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jak panu Adrianowi nie pasuje konstytucja to trzeba było na nią nie przysiegać. Jakiś narciarz będzie mówił o zmianie konstytucji, śmiechu warte.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Biedroń: „Proszę, by Donald Tusk zszedł z cynicznej i destrukcyjnej dla opozycji drogi opluwania Lewicy”

To, że Donald Tusk uważa Koalicję Obywatelską za jedyną, słuszną opozycję dla Prawa Sprawi…