Andrzej Rozenek jako jedyny kandydat na prezydenta stolicy zachował się właściwie w obliczu dewastacji Pomnika Wdzięczności. Monument znajdujacy się w Parku Skaryszewskim został dziś zdemontowany na zlecenie obozu władzy i funkcjonariuszy IPN.
Kandydat komitetu SLD Lewica Razem zorganizował w piątek o godz. 13:00 konferencję prasową przy pomniku otoczonym już rozbiórkowymi barierkami. Za politykiem rozciągnięty był transparent z napisem „Warto być przyzwoitym”.
– Zebraliśmy się w miejscu symbolicznym, jest to pomnik żołnierzy radzieckich, który pozstał miejscu, gdzie zginęło ich 26, tu był ich grób, oni walczyli z hitlerowcami – mówił Rozenek. – Pragnę zauważyć, że to nie armia Andersa, nie żołnierze wyklęci razem z kapłanami wyklętymi wyzwolili Polskę w 1945 roku. Wyzwolenia dokonali żołnierze I Armii Wojska Polskiego, II Armii Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej. Gdyby nie ci ludzie, którzy tutaj walczyli wojna trwała by dłużej (…) To byli zwykli szarzy ludzie, niezaangażowani politycznie, którzy zostali skierowani do walki przeciwko hitlerowskiemu wspólnemu wrogowi – akcentował polityk Sojuszu.
Rozenek podkreślił również, że pomniki żołnierzy Armii Czerwonej znajdują się w niemal wszystkich europejskich państwach m.in. w RFN, Austrii, w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech. – Ci żołnierze oddali życie w walce ze starciu z najeźdźcą hitlerowskim, gdyby nie ich poświecenie, wojna trwałaby o wiele dłużej, dzięki nim żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce – powiedział kandydat na prezydenta Warszawy.
Na miejscu obecna była również Monika Jaruzelska, kandydatka SLD do sejmiku Mazowsza. – Często politycy mówią, że krew przelewana za wolność, krew przelewana w imię pokoju powinna być taka sama. A jednak okazuje się, że są żołnierze, którzy zasługują na szacunek i tacy, których należy upokarzać. Likwidując pomniki upokarza się wszystkich tych, którzy walczyli i ginęli podczas II Wojny Światowej.
Głos zabrał także płk. Tadeusz Kowalczyk, członek Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, a także działacz Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej. – Jestem tutaj po to, aby wyrazić oburzenie i palący mnie wstyd za to, że w mojej ojczyźnie dokonują się takie rzeczy, które po pierwsze potępia Ewangelia wiary rzymskokatolickiej i każdej wiary. Pali mnie wstyd, że okres II wojny światowej pokazywany jest w fałszywym świetle przez losy Polaków na Wschodzie – mówił wojskowy.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
Przynajmniej mam na kogo głosować! Pozdrowienia!