„Kondominium trwaj. Chyba zaczynam żałować oddanego głosu w 2. turze” – obchody żydowskiego święta w Pałacu Prezydenckim wywołały falę antysemickich wpisów na profilu prezydenta Dudy na portalu społecznościowym.

facebook.com/Andrzej Duda
facebook.com/Andrzej Duda

Andrzej Duda, w towarzystwie żony, rabina Michaela Schudricha i ambasadora Izreala, Anny Azari obchodził wczoraj w Pałacu Prezydenckim Chanukę, jedno z ważniejszych świąt żydowskich. Złożył życzenia wszystkim mieszkającym w Polsce i na świecie Żydom i wspomniał o tym, że jest to okazja nie tylko do radości, ale również świadectwo pamięci, zapewniał też o wielowiekowej tradycji różnorodności religijnej na ziemiach polskich.

Ten – wydawałoby się niezbyt znaczący i kontrowersyjny – gest, spotkał się z falą antysemityzmu i ostrą krytyką ze strony prawicowych internautów, z których wielu deklaruje, że głosowali na Andrzeja Dudę w ostatnich wyborach. „Czosnkowa żenada”, „już wystarczy tego klękania przed nimi”, „Masakraaaaaaaaaa, zdecydowanie inna religia obowiązująca jest w Polsce”, „jestem zniesmaczony” – podobnych komentarzy pod zdjęciami z wydarzenia pojawiły się dziesiątki. Nikt ich nie usuwa – trudno powiedzieć, czy Kancelarii Prezydenta nie przeszkadza antysemicki wydźwięk tych wypowiedzi, czy też jej pracownicy słabo radzą sobie z obsługą mediów społecznościowych.

facebook.com/piękni chłopcy prawicy
facebook.com/piękni chłopcy prawicy

W komentarzach przewija się też wątek żony prezydenta – Agata Kornhauser-Duda ma bowiem częściowo żydowskie korzenie. Jej dziadek, Jakub Kornhauser, przeszedł w czasie wojny przez cztery osoby koncentracyjne. Ojciec – Julian – jest znanym prozaikiem, poetą, eseistą i tłumaczem. Sama Duda-Kornhauser, zanim została „pierwszą damą” była germanistką. Nigdy nie ukrywała swojego pochodzenia, jednak – jak widać po pisanych wątpliwą polszczyzną ksenofobicznych komentarzach – niektórym wyborcom jej męża nie udało się go wcześniej odkryć.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Korekta! „Obozy”, a nie „osoby” koncentracyjne.
  Chanuka mi nie przeszkadza, choć żydów w sensie praktykujących judaizm są u nas ilości śladowe. Ci co świętowali z prezydentem, to pewnie 10% obecnego stanu, włączając ambasadora.
  I żal mi naszego prezydenta, bo go kopią z każdej strony.

 2. nie jestem elektoratem Dudy i nie byłem elektoratem Komorowskiego czy „największego prezydenta” nie mówiąc o Kwachu czy „wielkim elektryku”
  ale też nie jestem elektoratem PO, PSL. SLD a zwłaszcza „produktu pochodnego Wybiórczej/KrytykiPolitycznej czyli razem.pl – nowoczesna.pl ze swoim „programem” jak Donald Trump w US to zupełna aberracja intelektualna
  I TEŻ NIE JESTEM UCIESZONY z „prezydenckiej” chanuki.
  Trzeba chyba od czegoś zacząć porządek w tym państwie bo prezio może mieć przerąbane, jak zacznie między Bugiem a Odrą obowiązywać szaria (ta z hurysami-podoba mi się – czy ramadan, trochę mniej bo cały dzień bez żarcia to przesada).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…