523 euro – to wysokość minimalnego wynagrodzenia w Polsce według danych Eurostatu. To świadectwo wyzysku, jakiemu poddawani są polscy pracownicy. Polska zajmuje dopiero ósme od końca miejsce w rankingu krajów Unii Europejskiej, w których obowiązuje stawka minimalna.

Jesienią 2018 Mimo niezłego wzrostu inwestycji, rosnącego zatrudnienia i problemów firm ze znalezieniem pracowników rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zdecydował się na znaczące podniesienie płacy minimalnej.  W 2019 roku ona wynosi ona tylko 7,1 proc. więcej niż w roku poprzednim. Dodatkowo, nie otrzymują jej wszyscy zatrudnieni. Według danych PIP aż 27 proc. polskich firm oszukuje na płacy minimalnej.

Warto podkreślić, że Rok 2018 był bardzo dobry dla działających w Polsce przedsiębiorstw. Ich zyski netto wzrosły do 145,3 mld złotych. Oznacza to, że kapitaliści zarobili o 8,1 proc. więcej niż w roku poprzednim. Warto też wspomnieć, że zysk wykazało prawie 81 proc. przedsiębiorstw w naszym kraju. Znakomicie wyglądają również perspektywy na rok bieżący, gdyż w 2017 roku nakłady inwestycyjne wyniosły aż 126,2 mld zł i były o 3,4 proc. wyższe niż przed rokiem. Innymi słowy – interes się kręci, bogaci liczą zysk, a widoki na pomnażanie kapitału klarują się w coraz piękniejszych barwach.

Mimo to, od Polski na polu płacy minimalnej gorzej prezentuje się tylko siedem krajów. Najniższe stawki są w Bułgarii (286 euro miesięcznie), na Łotwie (430 euro) oraz w Rumunii (446 euro). Oprócz tych krajów, nasze najniższe zarobki są wyższe niż na Węgrzech, w Chorwacji, w Czechach i na Słowacji.

Według danych Eurostatu, najwyższa płaca minimalna w UE obowiązuje w Luksemburgu i wynosi ponad 2 tys. euro. Na tym tle Polska prezentuje się, żałośnie. Z najmniejszym członkiem Beneluksu żaden kraj w Unii nie może się równać. Druga Irlandia i trzecia Holandia mają miesięczne płace minimalne aż o ok. 400 euro niższe. To jednak wciąż o wiele wyższy poziom niż  nad Wisłą

Unia jest wyraźnie rozwarstwiona. Eurostat zwrócił uwagę na to, że w Bułgarii najniższa miesięczna stawka jest siedmiokrotnie niższa w Luksemburgu.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…