45 prezydent Stanów Zjednoczonych będzie musiał zmierzyć się z gigantyczną polaryzacją społeczną, której miniona kampania stała się wyrazem.

Demonstracja przeciwko wyborze Trumpa w Nowym Jorku / Źródło: Twitter - Maddow Blog
Demonstracja przeciwko wyborze Trumpa w Nowym Jorku / Źródło: Twitter – Maddow Blog

Już pierwszego dnia po wyborach w wielu miastach USA doszło do wielotysięcznych demonstracji niezadowolonych z ich wyników. W Seattle doszło nawet – amerykańskim zwyczajem – do strzelaniny. W pobliżu jednej z manifestacji przeciwników Donalda Trumpa nieznany mężczyzna otworzył ogień z broni palnej i ranił pięć osób. Wszyscy postrzeleni trafili do szpitala, jedna z ofiar jest w stanie ciężkim. Z relacji amerykańskich mediów i cytowanych przez nie policjantów wynika, że sprawca mógł działać z pobudek politycznych i zdecydował się na taki krok, gdyż jest gorliwym stronnikiem Trumpa. Policja wciąż poszukuje mężczyzny.

Pod hasłem „Trump – nie mój prezydent” demonstrowano także w Nowym Jorku. Ludzie zbierali się spontanicznie na Manhattanie. Przeszli tłumnie słynną Piątą Aleją w kierunku Trump Tower. Część manifestujących przeprowadziła wiec w parku nieopodal.

Przeciwnicy nowego prezydenta zgromadzili się także w Chicago, również przed jedną z posiadłości republikańskiego miliardera – Trump International Hotel and Tower. Skandowano głównie antyrasistowskie hasła.

Demonstracje odbyły się także w Waszyngtonie, Filadelfii, Portland i Austin – stolicy stanu Teksas. Liczyły od 700 do 3 tys. osób. W campusach wielu amerykańskich uniwersytetów przeprowadzono anty-Trumpowskie wiece. Największy z nich w Berkeley w stanie California.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Bo wicie, rozumicie, towarzysze, demokracja jest tylko wtedy, gdy wygrywa NASZ kandydat!:)
    Jak wygra przeciwnik, to robimy zadymę!

  2. I to jest piękny przykład „demokrejszen” w najczystszym wydaniu – Klintonka wygrywa, bo głosowała na nią większość społeczeństwa, Donald zostaje wodzem, bo … demokrejszen jest tak ustawiona, że głosy społeczeństwa się nie liczą, a ważne są głosy jakichś „elektorów” (co to, Rzesza?). No i te strzały w … obronie tejże „demokrejszen”. Jedyniesłusznej oczywiście.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Peru: nowy rząd szuka poparcia w Kongresie. Intryga przeciwko prezydentowi Castillo

Przed zbliżającym się głosowaniem nad wnioskiem o wotum zaufania, Pedro Castillo i nowa pr…