„No co, szokuje was, że morderca został zabity przez terrorystę? Mnie nie, zero współczucia dla niego, jest jednak jakaś sprawiedliwość” – napisała kilka dni temu na Facebooku działaczka na rzecz praw zwierząt i ruchu wegańskiego z Tuluzy, co będzie ją kosztowało siedem miesięcy więzienia w zawieszeniu. W zamachu z 23 marca w Carcassonne, do którego przyznało się Państwo Islamskie (PI), zginęły cztery osoby, w tym rzeźnik z lokalnego supermarketu.

 

Wpis skazanej na fb.

Oskarżona dołączyła do swego wpisu zdjęcie rzeźnika z artykułu prasowego. Prokuratura żądała dla niej  kary od sześciu do ośmiu miesięcy więzienia, sprawa toczyła się w ramach tzw. procedury natychmiastowej. Prokurator tłumaczyła przed sądem, że pozwana ma prawo do „szczególnej filozofii życiowej”, ale nie może zapominać, co to jest „pochwała terroryzmu”.

W tym celu prokurator Cécile Deprade odczytała cały okólnik byłej minister sprawiedliwości Christiane Taubira ze stycznia 2015 r., wydany po zamachu Al-Kaidy na redakcję Charlie Hebdo. Pochwała terroryzmu jest tam zdefiniowana jako „komentarz na temat aktów terroryzmu, który przyznaje tym aktom osąd przychylny moralnie”.

Wpis weganki wywołał duże oburzenie na dzień przed pogrzebem czterech ofiar w regionie Carcassonne. 50-letni rzeźnik z supermarketu Christian Medves, ojciec dwóch dziewczynek, był pierwszą ofiarą dżihadysty PI, Franko-Marokańczyka Radouane’a Lakdima, gdy wziął zakładników w sklepie.

Francuska Konfederacja Rzeźników i Wędliniarzy potępiła „niegodne wypowiedzi aktywistki wegańskiej”. Jej wpis został szybko usunięty. Obrońcy praw zwierząt i jedno ze stowarzyszeń wegańskich również potępili jej słowa. „Nie chcemy wyjść na ekstremistów, bo to nieprawda” – wyjaśniał prasie przedstawiciel stowarzyszenia.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo zapowiada renegocjacje umów z koncernami wydobywczymi

Prezydent Pedro Castillo zapowiedział, że od stycznia jego administracja rozpocznie przegl…