Sekretarz Generalny CGT, czyli największej centrali związków zawodowych we Francji, napisał list do szefa „Solidarności” Piotra Dudy. Philippe Martinez zapowiedział uruchomienie procedury, która wykluczy polski związek z Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Powód? Coraz wyraźniej zarysowująca się współpraca „S” ze skrajną prawicą.

To, że „Solidarność” trzyma się blisko z prawicową ekstremą nikogo już w Polsce nie dziwi. W ostatnich latach związek organizował wspólne demonstracje z ONR i chłopcami Bąkiewicza, nawoływał do agresywnego podejścia do opozycji oraz groził wyprowadzeniem swoich szeregów w celu zaprowadzenia porządku podczas Strajku Kobiet. Trójmiejski ONR mógł też liczyć na „Solidarność”, kiedy potrzebny był lokal do prowadzenia działalności.

Kiedy jednak wieści te dotarły do Francji, rozpętała się burza. Największa centrala znad Sekwany – CGT ma bowiem antyfaszyzm na sztandarach, a program tamtejszej skrajnej prawicy uważa za „antyspołeczny i antyzwiązkowy”. Dlatego też okładkowy wywiad, jakiego udzieliła liderka prawicowej ekstremy Marine Le Pen dla „Tygodnika Solidarność” wywołał oburzenie wśród francuskich związkowców. Szczególnie, że na ciepłe słowa organu prasowego polskiego związku zasłużył też inny ekstremista znad Loary – Éric Zemmour.

Martinez przypomniał, że w deklaracji europejskiej międzynarodówki, do której należy „S” zawarte są następujące słowa: „Wszystko sprzeciwia się związkom zawodowym i skrajnej prawicy. Nie tylko historia związków zawodowych i dumna tradycja walki ze skrajną prawicą, ale także wartości, których bronią dzisiejsze związki zawodowe”.

– Czy nadal są to wartości wyznawane przez Twoją organizację? – zapytał Piotra Dudę. – Bezwstydne poparcie dla Marine Le Pen w oficjalnej gazecie waszej konfederacji, Tygodniku, przekonuje nas, że jest inaczej. Jest na pierwszej stronie listopadowego wydania i wypowiada się w przyjaznym wywiadzie. Posunęliście się do tego, że oferujecie w Internecie francuską wersję waszego organu prasowego, w którym francuska skrajna prawica szerzy swoje idee ad nauseum. Uważamy za całkowicie nienormalne, że rozwijacie takie media w języku francuskim, gdzie francuska skrajna prawica swobodnie głosi swoje tezy pod sztandarem Solidarności. Strona ta promuje również innego ksenofobicznego kandydata na prezydenta Francji, Érica Zemmour – zauważa szef CGT.

Martinez przyznał, że od dłuższego czasu z niepokojem obserwuje kierunek, w jakim zmierza „Solidarność”. Jego zdaniem związek odchodzi od ideałów, które leżały u jego zarania.

„Pańskie obecne stanowisko jest również obrazą dla tego, które przyjął Pan czterdzieści lat temu, kiedy mówił Pan o potrzebie budowania wolnego i niezależnego związkowego ducha walki w systemie, który nie pozwalał na taki rozwój. Wybory, których dziś dokonujecie, od odmowy obrony praw osób LGBT po udział w odrzucaniu i stygmatyzacji migrantów, mają trwały wpływ na wizerunek i reputację Solidarności” – czytamy w liście.

Martinez stwierdził też, że „stanowiska bronione przez przedstawicieli skrajnej prawicy we Francji i bezwstydnie rozpowszechniane przez Solidarność są nie tylko zniewagą dla francuskich organizacji związkowych, ale przede wszystkim atakiem na wartości i interesy wszystkich organizacji członkowskich EKZZ i MKZZ, a także na ich statuty”. Dlatego też jego organizacja wystąpi z żądaniem usunięcia „Solidarności” z europejskiej rodziny związkowej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…