Do konsultacji trafia właśnie „Model Integracji Imigrantów w Gdańsku” – dokument, nad którym pracował gdański ratusz, pracownicy NGOsów, pracownicy socjalni, nauczyciele, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek (CWII) oraz Europejskie Centrum Solidarności (ECS). W sumie w pracę nad projektem zaangażowało się 150 osób.

Polacy potrzebują zachęty, aby przyjąć uchodźców bez uprzedzeń. fot. wikipedia commons
Polacy potrzebują zachęty, aby przyjąć uchodźców bez uprzedzeń. fot. Wikimedia Commons

Gdy po trzech miesiącach – z końcem czerwca – na temat projektu wypowiedzą się mieszkańcy Gdańska, dokument zostanie poddany pod głosowanie Rady Miasta. Radni chcą, aby stał się częścią oficjalnej polityki ratusza.

W dokumencie można przeczytać: „Otwartość na procesy migracyjne może przyczyniać się do koniunktury ekonomicznej, wzrostu konkurencyjności, rozwoju wiedzy i nowych kompetencji, wzmacniania demograficznego i rozszerzania kompetencji kulturowych. (…) W Gdańsku różnorodność jest ceniona, różnice wzbogacają miasto i są jego potencjałem. Mieszkańcy Gdańska są otwarci i przyjaźni wobec nowych gdańszczan. Imigranci znajdują w Gdańsku swój dom, czują się bezpiecznie, są szanowani i doceniani.Poczucie bezpieczeństwa zapewnia im legalna praca, dostęp do opieki zdrowotnej i wsparcia społecznego, możliwość uzyskania mieszkania oraz łatwy dostęp do usług i informacji”.

Projekt nie ujrzał jeszcze światła dziennego, ale na dniach ma pojawić się na stronach Urzędu Miasta. Planowane są także dwa duże spotkania konsultacyjne z mieszkańcami (prawdopodobnie14 maja oraz 4 czerwca). Gdańscy włodarze deklarują, że gotowi są na powstanie wszelkich służących imigrantom punktów obsługi i informacji. Miasto chce otworzyć się na uchodźców, stanowczo opowiada się za integracją rozumianą jako stopniowe wprowadzanie przyjezdnych w tkankę miejską, nie zaś jako tworzenie gett czy zmuszanie do zrzeczenia się swojej tożsamości. W projekcie starano się w miarę szczegółowo odpowiedzieć na pytania o to, jak wyglądać miałby proces integracji – które instytucje odpowiedzialne są za przygotowanie mieszkań dla imigrantów, które za naukę języków i przystosowanie do pracy.

Nawet członkowie wewnętrznej opozycji w Radzie Miasta z ramienia PiS wypowiadają się o projekcie z dużym kredytem zaufania. Zauważają, jak bardzo taka inicjatywa jest potrzebna: – – Mam nadzieję, że to będzie kompleksowa instrukcja postępowania z imigrantami. Mam też nadzieję, że dowiemy się, po co nam są imigranci. Ja nie wykluczam, że są potrzebni w niektórych grupach zawodowych. Nie przesądzam w jedną czy drugą stronę. Teraz wszyscy słysząc hasło „imigranci”, myślą „uchodźcy islamscy”, i od razu mówią „nie”! Natomiast do tego trzeba podejść poważnie, bez wstępnych zahamowań. Wszystko zależy od tego, jakie treści będą w tym modelu przedstawione. Czekamy, wypowiemy się merytorycznie, bez uprzedzeń – mówił radny Grzegorz Strzelczyk.

Będziemy śledzić działania gdańskich radnych. Uważamy, że inicjatywa miasta jest cenna, pozostaje mieć nadzieję, że mieszkańcy wykażą na etapie konsultacji projektu taką samą otwartość, jak ich włodarze.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Wladze Gdanska na sile chca nas „ubogacic” bez pytania, z narazaniem naszego bezpieczenstwa.
  Chca placic Lidze Muzulmanskiej za szkolenia nt. islamu w szkolach srednich .Oczywiscie nasza kasa.
  Ciekawe czy to dziala w odwrotna strone..
  Glosno protrstuje w obronie mlodziezy- tak to sie zaczyna.
  Dziwi mnie „odwaga” Ligii Muzulmanskiej by wkraczac do naszych szkol, moze my puscimy kogos z katolikow do ich szkoly?

 2. Liga Muzulmanska chce uswiadamiac mlodziez w szkolach srednich nt. islamu za nasza kase- ABW ostrzega. Jakim prawem!!! Nie zycze sobie by islam byl obecny na lekcjach nigdy u mojego dziecka.
  Wladze miasta powinny sie dobrze zastanowic co nam moga zgotowac.
  Tak to sie zaczyna najpierw czestuja zupa …..Wpychaja sie do nas jak moga.
  Tam gdzie muzulmanin postawi stope tam ziemia jego.
  Ja chce zyc w kraju katolickim. Mam nadzieje ze spoleczenstwo Gdanska wyciagnie wnioski przy kolejnych wyborach.

  1. Pewien radykalny imam z Danii został nagrany ukrytą kamerą podczas gdy tłumaczył wiernym że Europejczycy muszą uznać prawo islamu. Mówił że przecież gdy Duńczycy ich przyjmowali to wiedzieli że są muzułmanami. Nie chrześcijanami, nie buddystami a właśnie muzułmanami. Zatem skoro ich przyjęli to teraz nie mają wyboru. Dania nie ma prawa narzucać im swojego „prawa”.

   Sprawa była jakiś czas temu głośna jednak na tym portalu nie miała szansy na publikację…

 3. Podobnie liczna jest grupa bandziorstwa chcącego tępić muzułmanów. a więc szanse są równe.
  I jakoś dziwnie, ze meczet na Polankach dalej stoi. Więc może to bandyctwo oprócz tego, ze głośne nie jest aż tak liczne.

 4. Gdańsk to nie tylko grupa 150 osób zaangażowanych w projekt integracji imigrantów. Należy najpierw poznać stanowisko samych gdańszczan, żeby móc ocenić ich „przyjazność” lub jej brak w stosunku do imigrantów. I tu może być różnie.

  1. Ale tych 150 osób to są „Prawdziwi Gdańszczanie” a cała reszta to gdańszczanie gorszego sortu.

   Poczytasz trochę dłużej ten portal to zobaczysz jak niewiele czasem różni się mentalnie od PiSu.

  2. @Stary socjalista-marksista
   Hi hi, czytam ten portal od jakiegoś roku; mogę wydawać się tu nowym bywalcem, bo często zmieniam nick`i. Znudziło mi się już odtwarzanie przedstawicieli Federacji Kurystanu (Kurzej Twarzy i innych), tak jak znudziła mnie zabawa w żydowskich proroków (Ezechiel, Nahum, Habakuk); nawet personifikacja mądrości Analnego Defetyzmu przestała mnie bawić. Ostatnio wcielam się w papieża-kremówkę (nie musisz nic pisać, dobrze wiem, że jestem szurnięty).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…