Przed nami kolejny Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Z tej okazji w Polsce odbędzie się kilka wydarzeń. Poniżej przedstawiamy rozkład jazdy na tegoroczną majówkę.

fot. z archiwum Piotra Ikonowicza

WARSZAWA

W stolicy odbędą się aż trzy demonstracje. Swój marsz organizuje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Do związkowcy dołączą też aktywiści Partii Razem. Event rozpocznie się o godz. 10.00 przed budynkiem OPZZ przy ul. Kopernika. O godz. 11.30 odbędzie się wiec i okolicznościowe wystąpienia.  W kierunku Placu Zamkowego uczestnicy ruszą o 12.30. Centrala spodziewa się nawet 5 tys. osób na swoim wydarzeniu. Drugą ofertą dla mieszkańców stolicy jest demonstracja organizowana przez środowisko Piotra Ikonowicza, które rozpoczną się o 10.30 na Rondzie de Gaulle’a Jak zwykle do działaczy Ruchu Sprawiedliwości Społecznej dołączy cały przekrój lewicowego planktonu politycznego: od anarchistów, przez socjaldemokratów po komunistów. Obecne będą również środowiska lokatorskie, Kurdowie, Palestyńczycy i szereg innych grup identyfikujących się z myślą postępową. „Niewypłacanie wynagrodzeń to kradzież. Ukarać winnych!” – tak brzmi motto demonstracji RSS. Trzecią możliwością jest pikieta organizowana przez Partię Socjalistyczną. Na Placu Grzybowskim o 10.00 ma się zebrać ok. 30 działaczy tego ugrupowania.

POZNAŃ

W stolicy Wielkopolski obchody 1 maja odbędą się po raz pierwszy od wielu lat. Jest to w dużej mierze efekt sprawnej działalności miejscowego koła Partii Razem, któremu udało się stworzyć zdolne do działania środowisko, które nie jest grupą anarchistyczną. Wcześniej, przez dobre dwie dekady w Poznaniu zdecydowanie dominował aktywizm spod czarnej flagi. Socjaldemokraci utrzymują jednak dobre stosunki z anarchistami i zapewne spotkają się na pierwszomajowym przemarszu, który rozpocznie się na Placu Bernardyńskim o godz. 14.00. „Odbijamy pamięć o Pierwszym Maja zdeponowaną w starych kronikach filmowych. Pamiętamy o robotnicach i robotnikach, którzy ginęli od kul w walce o skrócenie czasu pracy do 8 godzin i prawa socjalne. Czerwony sztandar na całym świecie symbolizuje ich krew – a także wszystkich najemnych pracownic i pracowników w codziennej nierównej walce z pracodawcami. Postulaty sprzed ponad stu lat są wciąż ważne, wywalczone prawa nadal łamane!” – czytamy w zapowiedzi eventu. Spotykamy się tam, skąd już w 1891 wyruszył przemarsz robotniczy 1 Maja. Chcemy przypomnieć, że tradycja pracownicza i lewicowa jest obecna w Poznaniu od XIX w. Chcemy pokazać, że możemy stawić się na obchodach nie tylko w Warszawie, ale rozszerzać nasze działanie na inne miasta. Przypominać, dlaczego robotnice i robotnicy wychodzili na ulice 1 Maja, ale też zaznaczać, że walka o lepszy świat trwa nadal. Póki pracownice nie mogą zachorować, pracownicy nie są pewni, że następnego dnia nadal będą mieć pracę, póki realne płace, a z nimi poziom życia większości społeczeństwa będą się obniżać – póty będziemy wychodzić. – mówi dla Strajk.eu Florentyna Gust z poznańskiego koła Razem.

WROCŁAW

We Wrocławiu pierwszomajowe obchody organizują anarchiści – Związek Syndykalistów Polski oraz miejscowa Federacja Anarchistyczna. Demonstracja ma wyruszyć o godz. 15.00  z placu 1 maja, który przez władze kapitalistycznej Polski został przemianowany na plac Jana Pawła II. Animatorzy wydarzenia zamierzają przypomnieć o tradycjach robotniczych i wyjaśnić jak należy walczyć dzisiaj. „Mimo że od momentu rozpoczęcia walki o tak podstawowe prawa, jak ośmiogodzinny dzień pracy, minęło przeszło sto lat, dziś nadal są nam wydzierane. Tego dnia zamanifestujemy naszą pracowniczą dumę i będziemy wzywać do samoorganizacji oraz solidarności” – głoszą w zaproszeniu na demonstracje.

ŁÓDŹ

Aktywiści łódzkiej lewicy o walce ludzi pracy zamierzają opowiedzieć w nieszablonowej konwencji. Ich wydarzenie odbędzie się w nocnej scenerii, o godz. 21.00 pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego. „Właśnie w niedzielę trochę inaczej opowiemy o historii Święta Pracy, o łódzkich strajkach w obronie godnej pracy, uczcimy również pamięć tych wszystkich, którzy nie szczędzili swojego życia i zdrowia w walce o lepsze jutro” – zapowiadają organizatorzy. W programie m.in. prezentacja multimedialna, pokaz laserów i kilka innych atrakcji.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Na razie to Razem w Poznaniu stara się zagarnąć każdą manifestację, także nie swoją, chociaż organizacyjnie i liczebnie z anarchistami równać się nie mogą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…