Łamanie norm bezpieczeństwa i ignorowanie zagrożenia dla życia górników było w czeskich kopalniach powszechną praktyką – mówią pracownicy kopalni takich jak ta w Stonavie, gdzie wczoraj doszło do tragicznego wypadku.


– Kopie jedna zmiana, kopie druga, na trzeciej zmianie pojawia się metan. I jest polecenie od dyspozytorów: zrób coś z tym. I czujnik metanu, który powinien być na górze, idzie na dół, gdzie nie ma metanu. I mówi się: tym się udało, tamtym się udało, to i wam się uda. Życie górników jest nieważne – powiedział górnik pracujący w jednej z czeskich kopalni portalowi Money.pl. – W Czechach wcale nie jest bezpieczniej niż w polskich kopalniach, wszędzie jest tak samo, na każdej kopalni liczą się tylko pieniądze. A jak nie nakopiesz swojej normy, to nie dostaniesz pieniędzy – dodał mężczyzna.

Tam, gdzie znajdowały się nowocześniejsze, elektroniczne czujniki stacjonarne, zasłaniano je, by nie wykazały niebezpiecznego stężenia metanu, co spowodowałoby przerwę w pracy. W rozmowie z Money.pl górnicy opisują sytuacje, w których postępowali tak ich koledzy, ignorując zasady BHP, byle nie stracić zarobku. Inną skrajnie niebezpieczną praktyką było wpuszczanie świeżego powietrza w rejon czujnika, by jego wskazania były zaniżone.

Praca w czeskich kopalniach jest dla polskich górników atrakcyjna z powodów płacowych – jeśli w Polsce przy wydobyciu węgla zarabia się przeciętnie 2 tys. złotych, zarobek za południową granicą może być trzy razy wyższy. Zależy jednak od osiągniętych wyników i ilości pozyskanego surowca. W kopalni CSM w Stonavie, części spółki Ostrawsko-Karwińskie Kopalnie, obywatele polscy stanowili ok. 25 proc. załogi. Ich zatrudnienie odbywa się na zasadzie outsourcingu, też przez oszczędność.

Wybuch metanu w kopalni CSM w Karwinie zdarzył się po 17 w czwartek. Zginęło 13 górników – 12 Polaków i Czech. 23 grudnia będzie w Polsce dniem żałoby narodowej.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Wyjątkowo nie ma nic o tym, że to ci wstrętni kapitaliści tak pędzą biednych protetariuszy do roboty, że aż trupy padają. Bo rzeczywistość jest taka, że to sama klasa robotnicza jest chciwa na kasę i ryzykuje własnym życiem, by zarobić coraz więcej i blokuje urządzenia pomiarowe metanu, które wyłączają maszyny, jeśli zbierze się dużo metanu. Ja tego nie potępiam, ale czasami się nie udaje i wtedy trzeba to przyjąć na klatę.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kuc z Konfederacji przyznaje, że łamie prawo, chwali umowy śmieciowe i domaga się likwidacji Państwowej Inspekcji Pracy

Sławomir Mentzen jest żywym potwierdzeniem, że krzywda, jaką wyrządził w ubiegłej dekadzie…