Odwiedziny prezydenta Bolsonaro w prowincji Padwy, Anguillara, gdzie otrzymał honorowe obywatelstwo, wywołały zdecydowany opór ze strony Włochów. Jedna osoba została aresztowana podczas manifestacji w Padwie.

Posiadający padewskie korzenie prezydent Brazylii Jair Bolsonaro odwiedził rodzinne strony – Anguillara Veneta, gdzie urodził się w 1878 jego pradziadek. Podczas swojej wizyty Bolsonaro otrzymał honorowe obywatelstwo miejscowości. Odwiedził również dalekich krewnych i zjadł obiad zasponsorowany przez reprezentującą Legę Nord burmistrz. Jednak wizyta brazylijskiego prezydenta, ani tym bardziej nadanie mu honorowego obywatelstwa nie zostało ciepło przyjęte przez wszystkich.

Chłodne powitanie

Gość zażyczył sobie odwiedzenia bazyliki św. Antonia, najbardziej znanego z zabytków Padwy. Czekało na niego około 500 młodych ludzi (część z nich pochodząca z podobnych do squatów świetlic) z transparentem „Bolsnaro wstydem Veneto”. Wśród protestujących znajdowali się również członkowie proekologicznej partii Europa Verde, porozumienia związków zawodowych CGiL, Włoskiej Partii Komunistycznej, Narodowego Związku Partyzantów Włoskich (API). Nie zabrakło również flag ruchu Sem Terra i Brazylii. Bolsonaro postanowiło przywitać też wielu zamieszkujących Włochy Brazylijczyków. Tłumu nie zdołali przekrzyczeć zwolennicy skrajnie prawicowej Lega Nord. „Ponownie socjaliści, lewica komunistyczna oraz PD (Partia Demokratyczna) zaprezentowali niebezpieczną naturę czerwonych faszystów oraz wrogów wolności i demokracji” podsumowała opór lewicy związana z Legą Nord i obecna w Anguillarze Mara Bizzotto. Nienawiść do Bolsnaro tłumaczy esktradycją Cesarego Battisti, członka skrajnie lewicowej bojówki podczas „anni di piombo”.

Lewica jednak nie podważa słuszności swojej interwencji. Paolo Perlasca, rzecznik Europa Verde, mimo deszczu i zimna wykrzykiwał powody zgromadzenia przed Bazyliką: „Przyznanie obywatelstwa Bolsonaro, który kilka dni wcześniej został oskarżony o zbrodnię przeciwko ludzkości przez komisję parlamentarna swojego kraju, jest policzkiem wymierzonym wartościom sprawiedliwości ekologicznej i społecznej. Samym tylko zarządzaniem podczas pandemii, w tym jej zaprzeczaniem, fałszywym leczeniem opartym na hydroksychlorinie i opóźnieniami w szczepieniach ludności tubylczej, spowodował 606 000 śmierci!”

Starcie manifestantów z policją

Z protestującymi rozprawiła się policja, która brutalnie rozproszyła tłumy przy użyciu armatek wodnych. Jedna z protestujących została aresztowana. Manifestanci nie byli dłużni służbom bezpieczeństwa, rzucając w policję różnymi przedmiotami. Całe zamieszanie spowodowało opóźnienie wizyty prezydenta Bolsonaro w Bazylice, a honorowe obywatelstwo był zmuszony odebrać nie podczas ceremonii, ale w restauracji.

DIGOS (Wydział Dochodzeń Ogólnych i Operacji Specjalnych) zajmuje się przeglądaniem filmów z manifestacji w celu identyfikacji protestujących osób, które próbowały rozbić policyjny kordon odgradzający ich od prezydenta. Według padewskiej komendy, manifestanci nie uszanowali zasad demonstracji statycznej, o której poinformowali wcześniej w oświadczeniu.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…