Pracownicy ArcelorMittal Poland (dawna Huta Sendzimira) wymusili na zarządzie firmy wyższy udział w wypracowywanych zyskach. W ich imieniu negocjowała Solidarność Śląsko-Dąbrowska. Wysokość podwyżek nie rzuca jednak na kolana.

Zakłady Arcelor Mittal, dawniej Huta im. T.Sendzimira / wikipedia commons

Negocjacje pomiędzy związkowcami, a kierownictwem polskiego oddziału indyjskiego giganta stalowego zakończyły się w czwartek. Strona pracownicza może mówić o połowicznym sukcesie. Z takowy należy uznać fakt, że zarząd zgodził się na podwyżkę wynagrodzeń zasadniczych i kilku rodzajów nagród oraz dodatków. Problem w tym, że największy na świecie producent stali nie popisał się szczególną hojnością.

Pracownicy ArcelorMittal Polska zyskają średnio 200 zł brutto miesięcznie. Płaca zasadnicza wzrośnie o 120 zł brutto. Na pozostałą kwotę składają się: dodatek motywacyjny, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatek za pracę w porze nocnej, ale również składki odprowadzane przez pracodawcę na pracowniczy fundusz emerytalny oraz m.in. odprawy emerytalne.

Koncern stosuje politykę uznaniowych podwyżek zależnych od zdyscyplinowania i „wkładu w rozwój firmy”. W przeliczeniu na jednego pracownika pula przekazana na tel cel w 2018 roku wynosi 30 zł miesięcznie. Dodatkowo, jeżeli w danym kwartale osiągnięty zostanie zakładany wskaźnik EBITDA, każdy pracownik dostanie 100 zł. Możliwe będzie także podwyższenie tej kwoty, jeżeli wyniki finansowe będą lepsze, niż planował pracodawca. Maksymalnie nagroda będzie mogła wynieść 420 zł – mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w ArcelorMittal Poland. 
Zysk netto ArcelorMittal Poland w 2017 . wyniósł 4,6 mld dolarów, co stanowi wyraźny wzrost w porównaniu z rokiem 2016, kiedy indyjski moloch zarobił 1,8 mld dol
W skład AMP oprócz dawnej Huty Sendzimira w Krakowie wchodzą również zakłady hutnicze w Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Sosnowcu i Świętochłowicach oraz koksownia w Zdzieszowicach. Spółka zatrudnia w naszym kraju ponad 10 tys. osób.  

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Patologia prywatyzacji w Polsce! Potężna Huta im. W.I.LENINA, w dzielnicy Krakowa Nowa Huta, to była kiedy zatrudniała 42,5 tysiąca osób, a obecnie jest ochłapem zatrudniającym ok.1,5 tysiąca osób, nie liczę kooperantów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…