Pracownicy garwolińskiego AVON-u mieli dość pracy ponad siły i głodowych pensji. Dzisiaj zakończył się pierwszy etap sporu między Inicjatywą Pracowniczą a firmą i wygląda na to, że zatrudnieni o swoje będą musieli jeszcze powalczyć.

Wymagania strajkujących wcale nie były szczególnie wygórowane: 15 proc. podwyżki dla najgorzej opłacanych operatorek i 10 proc. dla reszty załogi. Apelowali również o redukcję norm produktywności, które, według pracowników, są ponad ludzkie siły i możliwości. Po dwóch miesiącach sporów z OZZ Inicjatywa Pracownicza kierownictwo AVON-u nie przystało na warunki strajkujących. W dniu dzisiejszym podpisano protokół rozbieżności, otwierając tym samym drugi etap negocjacji.

AVON może sporo stracić

Do drugiego etapu negocjacji zaproszony zostanie mediator. Jeśli kierownictwo pozostanie niewzruszone na żądania pracowników, rozpocznie się referendum strajkowe. Referendum takie przeprowadzić można, jeżeli w głosowaniu nad nim weźmie przynajmniej 50 proc. zatrudnionych w danym zakładzie pracy a większość z tej połowy będzie zgodna co do rozpoczęciu strajku. Jeżeli tak się stanie, AVON zostanie pozbawiony dużej ilości swoich zysków. Być może wtedy firma się ugnie i zgodzi się na lepsze warunki pracy i płacy osób, które zatrudnia.

Poprzednie zwycięstwa

W 2019 pracodawca groził zatrudnionym w AVON-ie naganami za odmówienie wyrabiania nadgodzin i zmian trwających po 12 godzin. Inicjatywa Pracownicza zażądała wtedy przywrócenie ośmiogodzinnego dnia pracy i nadgodzin, które są dobrowolne, a nie obowiązkowe.

Rok później temat AVON-u powrócił, kiedy postanowiono o obniżkach pensji o 20 proc. – oczywiście z pominięciem kadry kierowniczej – i wydłużeniu okresu rozliczeniowego do sześciu miesięcy. Również wtedy interwencja Inicjatywy Pracowniczej uchroniła zatrudnionych przed szkodliwymi dla nich zmianami.

Jak oznajmia IP na swoim profilu fejsbukowym „Wierzymy, że i w prowadzonym obecnie sporze uda nam się przekonać władze spółki do przystania na rozsądne propozycje związku zawodowego – jeśli nie w trakcie mediacji, to w trakcie strajku.” Życzymy pracownikom AVON-u dużo wytrwałości w negocjacjach nowych warunków pracy.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA: Policja brutalnie tłumi demonstracje propalestyńskie

Widok jak z lat 60-tych. Protesty pokojowe rozbijane przez ciężko uzbrojoną policję. W ruc…