Tomasz Grzybowski, mężczyzna, który wykrzyczał w Przemyślu do prawicowej chuliganerii frazę „precz z polskim faszyzmem” nie będzie odpowiadał karnie. Policja wykazała nadgorliwość, a prokuratura opamiętanie.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Przemyślu Marta Pętkowska poinformowała dziś dziennikarzy, że prokurator zdecydował o umorzeniu śledztwa dotyczącego znieważenia narodu polskiego przez Tomasza Grabowskiego przed wszczęcie. gdyż nie dopatrzył się w jego zachowaniu czynu zabronionego.

– Nie można uznać, że treści przez niego [Grabowskiego – przyp. red.] prezentowane czy wygłaszane nacechowane były chęcią zniewagi lub obrażenia narodu czy Rzeczypospolitej Polskiej. Prokurator przyjął, że mieszczą się one w uprawnieniach do publicznego wyrażania krytycznych poglądów w ramach zasady wolności publicznego ustosunkowywania się do bieżących zdarzeń – tłumaczyła dziennikarzom Pętkowska.

Przypomnijmy. Do incydentu doszło w minioną sobotę w trakcie wydarzenia zorientowanego na dialog polsko-ukraiński. Grupa prawicowych aktywistów uzbrojona w transparenty „Wołyń 43 Pamiętamy” próbowała zakłócić spotkanie, jednak bez użycia przemocy fizycznej. Patrioci odtwarzali głośno muzykę i co jakiś czas pokrzykiwali. W rozmowie z dziennikarzami Grabowski twierdzi, że organizatorzy spotkania kilkakrotnie zwracali funkcjonariuszom uwagę i prosili o interwencję, ta jednak nie została podjęta. W pewnym momencie miał on właśnie krzyknąć „precz z polskim faszyzmem”. Policja go zatrzymała i postawiła zarzut naruszenia art. 133 kodeksu karnego, tj. znieważenie narodu polskiego.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Hmmm…, Wołyń 43 … powiadasz Pan. A pamiętamy, pamiętamy! I (niestety!) póki na Ukrainie będzie u władzy banderyzm porozumienie z PAŃSTWEM ukraińskim jest niemożliwe. Co innego z Ukraińcami.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wrócił Strajk Kobiet, wróciła policyjna przemoc. Gaz, wykręcane ręce, poturbowani dziennikarze i obrońcy praw człowieka

Nic się nie zmieniło w podejściu władzy do antyrządowych protestów. W środę w Warszawie po…