31 osób zginęło u wybrzeży Jemenu, próbując dostać się do Sudanu. Za atak na łódź najprawdopodobniej odpowiedzialne są siły rebeliantów Huti, wspieranych przez Iran.

Obóz dla uchodźców z Somalii/wikimedia commons

Na łodzi znajdowało się około 110 osób, z czego 80 udało się uratować. Byli to somalijscy uchodźcy, którzy lata temu znaleźli w Jemenie, najbiedniejszym kraju Półwyspu Arabskiego, schronienie przed wojną. Jak szacuje Oxfam, w kraju tym żyje ok. 500 tys. uchodźców z Somalii, którzy migrowali tam przede wszystkim na początku wojny domowej w latach 90. 230 tys. z nich ma oficjalnie przyznany status uchodźcy. Teraz, kiedy Jemen zmaga się z kryzysem humanitarnym i z wojną, Somalijczycy uciekają, szukać innego miejsca do życia.

Do ataku na łódź z uchodźcami doszło nieopodal portu Al-Hudajda, w regionie kontrolowanym przez rebelię Huti, która w 2014 roku otoczyła stolicę Jemenu, Sanę, i zmusiła prezydenta Abda Rabbuha Mansura Hadiego do ucieczki. Wojna w Jemenie w rzeczywistości jest przede wszystkim konfliktem zastępcznym pomiędzy szyickim Iranem, a sunnicką Arabią Saudyjską, wspieraną przez zachodnie mocarstwa, takie jak USA, Wlk. Brytania i Francja. Obie strony konfliktu od trzech lat jego trwania dopuszczają się poważnych pogwałceń praw człowieka, bombardując obiekty cywilne, takie jak szkoły czy szpitale – z tym, że Arabia Saudyjska, inwestująca w konflikt większe środki, czyni to zdecydowanie częściej. Ciągnący się konflikt militarny doprowadził do katastrofy humanitarnej – szacuje się, że 18 mln ludzi w Jemenie potrzebuje natychmiastowej, zupełnie podstawowej, pomocy, około 500 tys. dzieci jest na granicy śmierci głodowej.

Sytuacja w Somalii, ojczyźnie zestrzelonych – prawdopodobnie przypadkowo – uchodźców, nie wygląda wcale lepiej. Ten kraj także zmaga się z głodem, którego podstawową przyczyną jest z jednej strony jątrzący się konflikt wewnętrzny, a z drugiej najpoważniejsza od dekad susza, która dewastuje rolnictwo wszystkich krajów zachodniej Afryki, również tych lepiej rozwiniętych, takich jak Etiopia czy Kenia. Zestrzelona łódź płynęła do Sudanu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. To pewnie była podwodna łódź latająca o napędzie wiosłowym

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…