Parę dni temu premier Izraela po spotkaniu z Orbanem i Szydło mówił, że jego kraj to jedyna demokracja na Bliskim Wschodzie. Udowadnia to wczorajszy komunikat policji stanowiący, że „Wejście na Stare Miasto, w tym na Wzgórze Świątynne, będzie dostępne jedynie dla mężczyzn od 50. roku życia”. Kobietom – be względu na wiek – wolno tam przebywać.
Władze Izraela podjęły dodatkowe ograniczenia po tym, jak 14 lipca przy jednym z wejść na Wzgórze Świątynne dwóch policjantów zostało zastrzelonych przez trzech izraelskich Arabów. Przy wejściach do tego rejonu rozmieszczono bramki z wykrywaczami metalu.
Od paru dni przeciwko obostrzeniom protestują izraelscy obywatele narodowości arabskiej. W zajściach w Jerozolimie rannych zostało ponad 50 Palestyńczyków oraz dwóch izraelskich policjantów. Stare Miasto w Jerozolimie ze względów bezpieczeństwa zostało częściowo zamknięte dla turystów. Policja rozmieściła tam dodatkowe oddziały.
Muhammad Ahmed Husajn wielki mufti Jerozolimy wezwał palestyńskich muzułmanów do zebrania się w piątek przed bramkami koło meczetu Al-Aksa. Duchowni muzułmańscy zaapelowali, by wyznawcy proroka modlili się w uliczkach przed bramkami i nie przechodzili zarządzonych przez Izrael procedur bezpieczeństwa.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…