Prawie 100 mln zł – tyle w sumie wydały na ostatnią kampanię wyborczą wszystkie komitety wyborcze. Ponad połowę tej kwoty stanowiły wydatki Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Onet przeliczył, ile partie „kosztował” jeden wyborca.

PSL miał najmniej efektywną finansowo kampanię wyborczą/wikimedia commons
PSL miał najmniej efektywną finansowo kampanię wyborczą/wikimedia commons

Zarówno PiS, jak i PO wydały na kampanię parlamentarną prawie po 30 mln zł – partia rządząca o 300 tys. zł więcej niż przegrana Platforma. W przeliczeniu na liczbę głosów okazuje się, że na zdobycie jednego głosu PiS wydał średnio 5, a Platforma – 8 zł. Były koalicjant w rządzie Ewy Kopacz okazał się najmniej skutecznym komitetem – na pokazanie się wyborcom przeznaczył ponad 13 mln zł, a głos na PSL oddało niecałe 800 tys. ludzi, co oznacza, że na jednego zwolennika Stronnictwo wydało prawie 17 zł. Drugi od końca, jeśli chodzi o ekonomiczną wydajność kampanii, był nie kto inny, a Ryszard Petru i ugrupowanie .Nowoczesna. Promocja kosztowała go 11,5 mln zł, co w przeliczeniu na jednego wyborcę daje kwotę 9,99 zł. Spośród partii parlamentarnych najlepiej wypada w tym zestawieniu komitet Kukiz’15, który wydał zaledwie 2 mln zł, ponad pięciokrotnie mniej niż .Nowoczesna. Zdobycie sympatii i zaufania jednego obywatela lub obywatelki kosztowało więc średnio 2 zł i 16 groszy.

Jeśli chodzi o ugrupowania, którym nie udało się dostać do Sejmu, największe wydatki poniósł komitet Zjednoczonej Lewicy. Koalicja pod wodzą Barbary Nowackiej przeznaczyła na materiały promocyjne 8 mln zł (czterokrotnie więcej niż Paweł Kukiz) – kwota podzielona przez liczbę wyborców daje 7 zł. Ok. 1,5 mln zł wydał KORWiN, zdobywając ponad 700 tys. głosów, co daje 2,27 na jednego korwinistę. Od stawki wyraźnie odstaje Partia Razem, która na całą kampanię wydała zaledwie 300 tys. zł – niewielkie lewicowe ugrupowanie najlepiej wydało też te skromne środki; jeden wyborca kosztował je zaledwie 64 grosze, czyli ponad 15 razy mniej niż Ryszarda Petru i ponad 26 razy mniej niż Polskie Stronnictwo Ludowe.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…