Akcja protestacyjna rozpoczęła się 22 października. Związek Zawodowy Pracowników Pocztowych (CPUW) zorganizował strajki rotacyjne w placówkach w całym kraju. Tak skutecznie, że nawet eBay apelował do rządu Kanady o zakończenie sporu. Ostatecznie zakończono go siłą – a mianowicie ustawą nakazano pocztowcom powrót do pracy.

Negocjacje na temat nowego układu zbiorowego dla ok. 50 tys. pracowników poczty reprezentowanych przez CPUW trwają od ponad roku (związkowcy domagali się m.in. gwarancji zatrudnienia, wynagrodzenia za nadgodziny i poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy w związku z rosnącą liczbą wypadków).

Pod koniec października stwierdzili, że nie obejdzie się bez ostrzejszych działań. Zaczęło się od oddziałów w Toronto i Vancouver, później dołączyła Victoria. 16 listopada strajk zaczął się też w głównych miastach prowincji Manitoba, a także w pojedynczych miastach Alberty i Ontario. W świat poszły apele o opóźnieniach przesyłek krajowych i zagranicznych oraz prośby o wstrzymanie się z wysyłaniem kolejnych paczek do Kanady. Portal aukcyjny eBay tak bardzo przestraszył się, że strajki zaszkodzą zakupom poczynionym z okazji Czarnego Piątku i Cyberponiedziałku, że poprosił o interwencję rząd federalny Kanady. Wtedy dopiero przestawiono pocztowcom ofertę podwyżek oraz jednorazowych premii do 1 tys. kanadyjskich dolarów. Oferta została odrzucona jako niewystarczająca właśnie w Czarny Piątek.

Justin Trudeau stwierdził więc, że tym razem „będzie górą” i przepchnął przez parlament i senat ustawę nakazującą powrót do pracy. Weszła w życie 2 dni temu po uzyskaniu tzw. sankcji królewskiej. Związkowcy zapowiadają, że zaskarżą ją do sądu konstytucyjnego.

Przewodniczący CPUW Mike Palecek wydał oświadczenie: „Wszystkie opcje pozostają w grze, by osiągnąć negocjowane układy zbiorowe zawierające odpowiednie zapisy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, równego traktowania, godziwych płac i warunków pracy oraz demokratycznego prawa do swobodnych negocjacji zbiorowych. Legalna akcja strajkowa kończy się dziś, ale walka się nie kończy (…). Prosimy członków o powrót do regularnych zmian od godziny 12 w południe i oczekiwanie na dalsze instrukcje”.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…