Dwa i pół metra kwadratowego liczyć będzie „mieszkanie”, które zamierza oferować pod wynajem firma deweloperska z Koszalina. To smutny rekord.

W Polsce publiczne budownictwo mieszkaniowe praktycznie nie istnieje. Obywatele są skazani na coraz ciaśniejsze klitki, oferowane na rynku prywatnym. Deweloperzy wychodzą z założenia, że znajdą chętnych na nawet najbardziej upodlające warunki. Przykład takiego podejścia możemy zaobserwować w Koszalinie.

Prysznic przy sedesie

To nie jest żart, trolling ani fotomontaż. To prawdziwa oferta. 2,5 metra kwadratowego – tyle liczy sobie „mikrokawalerka”, znajdująca się w deweloperskim budynku przy ulicy Garncarskiej w Koszalinie. Lokal ma już wkrótce zostać zaoferowany pod wynajem. Na grafice widać mikroskopijne łóżko na antresoli, a na dolnej kondygnacji – zlew, palnik kuchenny, a także kabinę prysznicową, w której znajduję się również sedes. Firma nie zdradziła jeszcze ile zażyczy sobie za przyjemność mieszkania w takim miejscu.

Mniej niż cela

Aktywista Jan Śpiewak, który od lat opisuje absurdy deweloperskie i ludzką krzywdę wyrządzaną przez rekinów rynku mieszkaniowego, zwrócił uwagę, że kuriozalna oferta to krańcowy efekt wieloletniego zaniżania standardów i omijania prawa przez deweloperów.

„Przepisy więzienne mówią o tym, że na więźnia w celi powinno przypadać minimum 3 metry kwadratowe. Ten innowacyjny produkt para-mieszkaniowy łączy najlepsze tradycje polskiego więziennictwa i polskiej deweloperki” – napisał na portalu społecznościowym.

Śpiewak zwrócił też uwagę, że „polskie prawo przewiduje, że lokal mieszkalny musi mieć 25 m. kw minimum. Deweloperzy obchodzą przepisy udając, że to lokale usługowe. Jeśli przepisy by pozwalały to sprzedawaliby „mikrokawalerki” bez okien. Tak działa wolny rynek”.

Pies musi mieć więcej przestrzeni

Działacz społeczny przypomniał też, że według polskiego prawa, w klitce oferowanej przez koszalińskiego dewelopera nie można by trzymać nawet psa. „Minimalne wymiary kojców dla psów wynoszą odpowiednio: pies poniżej 50 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niz 9 mkw.; pies mający 51-65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 12 mkw”.

Coraz ciaśniej

Z analizy HRE Investments, przygotowanej na podstawie danych GUS, wynika, że przeciętna powierzchnia mieszkań w miastach wojewódzkich sukcesywnie maleje. Z 65 m kw. w 2009 r. spadła w 2020 r. do 56 m kw.

 

 

 

 

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Palestyńczycy się jednoczą

W rozmowach w Pekinie wzięło udział 14 organizacji działających w Palestynie. Główni gracz…