Brytyjski minister spraw wewnętrznych Sajid Javid zgłosił akces do wewnątrzpartyjnego boju o schedę po ustępującej szefowej rządu. Ten 49-letni polityk z pewnością nie gwarantuje zmiany kursy na bardziej prounijny. W komunikacie cytowanym przez media mówi, że „pierwszym i głównym zadaniem jest doprowadzenie do brexitu”

Sajid Javid jest synem pakistańskiego kierowcy autobusu w Rochdale. Po zdobyciu wykształcenia na University of Exeter wybrał karierę bankiera – najpierw w amerykańskim Chase Manhattan, a następnie w Deutsche Banku, gdzie w roku 2009, podczas największego kryzysu gospodarczego zarabiał 3 miliony funtów rocznie. Rzucił jednak bank, aby poświęcić się karierze politycznej, w której awanse przychodziły mu wyjątkowo szybko. W 2010 został członkiem Izby Gmin z okręgu wyborczego Bromsgrove, następnie pełnił niższe funkcje w resorcie skarbu, by wreszcie, w 2014 roku, w pierwszym gabinecie  Davida Camerona zdobyć tekę ministra kultury, mediów i sportu , którą porzucił dla szefowania resortem ds. kobiet i równości jeszcze w tym samym roku, a rok później został mianowany ministrem biznesu, innowacji i zdolności. Od 14 lipca 2016 był ministrem społeczności i samorządów lokalnych w pierwszym i drugim gabinecie Theresy May, a 30 kwietnia 2018 roku objął stanowisko szefa brytyjskiego MSW.

Javid ogłosił dziś, że zamierza zostać pierwszym premierem Wielkiej Brytanii z zagranicznymi korzeniami. Jego celem byłoby „odbudowanie zaufania, zjednoczenie kraju i stworzenie nowych możliwości (rozwoju – przyp.red.) dla całego Zjednoczonego Królestwa”. Javid jest zwolennikiem opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, mimo iż do referendum brexitowego w 2016 roku deklarował się jako przeciwnik takiego rozwiązania. Potem jednak zmienił stanowisko, zdaniem wielu komentatorów – koniunkturalnie.

Javid jest uznawany za jednego z faworytów do objęcia teki szefa rządu po May, która ustąpi ze stanowiska 10 czerwca. Jego najgroźniejszymi rywalami będą: były minister spraw zagranicznych i jeden z liderów kampanii na rzecz brexitu Boris Johnson, a także obecny szef dyplomacji Jeremy Hunt. Swoje kandydatury zgłosili też m.in. były minister ds. brexitu Dominic Raab, była liderka klubu Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin Andrea Leadsom, wpływowy minister środowiska Michael Gove oraz minister rozwoju międzynarodowego Rory Stewart.

paypal
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kto chce wojny na Ukrainie? Sprzeczne komunikaty z Ukrainy i NATO

Gdyby ograniczyć się do mediów zachodnich (w tym Polski), to w gruncie rzeczy nikt nie mia…