Niejaki prof. Andrzej Kocheński zaliczył właśnie skok w swojej karierze. Przez Ordio Iuris i Episkopat trafił do resortu zdrowia.

W miniony poniedziałek Polityka podała wiadomość, iż mężczyzna ten uzyskał od ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego nominację na stanowisko konsultanta krajowego ds. genetyki. Zastąpił prof. Marię Sąsiadek, które pełniła tę funkcję przez ostatnie pięć lat. Jest ona genetyczką, wspierającą pary, które zdecydowały się na procedurę in vitro, jest także obrończynię badań prenatalnych, prawa do aborcji i dostępu do antykoncepcji.

Kocheński jest całkowitym przeciwieństwem swojej poprzedniczki. Na aborcję, antykoncepcję i in vitro ma poglądy fundamentalistyczne. Należy do Centrum Bioetyki Ordo Iuris, organizacji skupiającej ekstremistów katolickich. To nie wszystko – od 2013 r. jest też ekspertem Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych. Napisał m.in. rozdział do wydanej przez KEP książki „Wobec in vitro” pod redakcją ks. Franciszka Longchamps de Bérier, który przekonywał do tego, że dzieci poczęte metodą in vitro można rozpoznać po „dodatkowej bruździe” na twarzy.

O Kocheńskim zrobiło się głośno, kiedy w 2013 r. wygłosił serię wykładów o in vitro, które pomagało mu organizować Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wraz z lokalnymi politykami PiS.

– Jeżeli decydujemy się na promowanie procedur zapłodnienia pozaustrojowego, to powinniśmy rozbudować oddziały patologii noworodka, tworzyć przedszkola z oddziałami integracyjnymi, szkoły specjalne, a później ośrodki opieki, bo to jest jeden ciąg zdarzeń – stwierdził w 2013 r. Jego słowa przywołuje Gazeta Wyborcza.

Dziennikarka GW Anita Karwowska przypomina także, że w Ordo Iuris prof. Kochański przygotowywał np. ekspertyzy na temat usuwania ciąży, badań prenatalnych oraz tabletek antykoncepcyjnych ellaOne. Domagał się przywrócenia jego dostępności wyłącznie za okazaniem recepty.

„Niestety bardzo często diagnostyka prenatalna – zwłaszcza wykonywana we wczesnej ciąży, ukierunkowana wówczas na wykrycie nieuleczalnych chorób o podłożu genetycznym – dostarcza informacji stanowiącej podstawę do zabicia dziecka przed urodzeniem” – oto fragment jednej z jego „analiz”.

„Ten wybór to pokazanie, że będziemy obierać kurs na ideologizację i upolitycznienie funkcji konsultanta krajowego. I niebezpieczna wiadomość dla wszystkich urodzonych dzięki in vitro oraz dla par leczących niepłodność, bo możemy spodziewać się kolejnych ataków na te osoby i ich lekarzy” napisała na swoimm profilu na portalu społecznościowym Facebook Agnieszka Ziółkowska, pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro.

– Biorąc pod uwagę wypowiedzi nowego konsultanta i to, że były wygłaszane przed skrajnie zideologizowanym audytorium, budzi wątpliwości, czy teraz będzie kierował się wyłącznie wytycznymi naukowymi, czy również ideologią. Dla par starających się o dziecko z in vitro decyzja ministra zdrowia jest co najmniej niefortunna – mówi Anna Krawczak, autorka książki „In vitro. Bez strachu, bez ideologii”, mama dziecka poczętego tą metodą; ją także cytuje Gazeta Wyborcza.

Indagowany przez GW czy zmienił swoje poglądy na temat in vitro odparł: „Mam swoje poglądy i prawo do nich. Konstytucja gwarantuje, że każdy wolny człowiek może pełnić funkcje publiczne, jeśli spełnia wymogi. Za mną stoją moje dokonania”.

Można zaryzykować twierdzenie, że w sercu i umyśle pana profesora nie zmieniło się nic. Właśnie rozgrywa się kolejny akt wojny państwa PiS przeciwko polskim kobietom.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Znajomy matematyk z Królewca, oczywiście profesor, mawiał bardzo mądre zdanie: pracient głuposti i u obyknawiennych ludiej i u profiesorow toże samyj. I to jest ten pracient.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …