Rośnie napięcie społeczne w Kolumbii, gdzie obywatele mają coraz bardziej dość prezydenta Ivana Duque i jego działań. Teraz, kiedy ogłosił on plan podniesienia cen podstawowych produktów, największe centrale związkowe zapowiedziały ogólnokrajowy protest.

Dotknie najbiedniejszych

Kolumbijski Narodowy Komitet Strajkowy (CNP) i Zjednoczona Centrala Robotnicza (CUT) wezwały do narodowego ​​strajku przeciwko reformie podatkowej, forsowanej przez gabinet prezydenta Ivana Duque. Projekt tzw. reforma tributaría, przedstawiony niedawno Kongresowi przez ministra skarbu Alberto Carrasquillę, przewiduje podniesienie cen podstawowych produktów żywnościowych w celu zwiększenia wpływów z podatków.

„Reforma uderzy w najbardziej bezbronnych ludzi: klasę robotniczą. Najwyższy czas, aby wspólne wystąpić w obronie życia, pokoju i demokracji, przeciwko obelżywym reformom Duque” – napisały centrale w oświadczeniu. Związki zawodowe wzywają obywateli do wspierania strajku w swoich domach, np. poprzez wywieszenie plakatów przeciwko reformie podatkowej lub czerwonych chust, będących w Kolumbii tradycyjnym symbolem protestu.

Punkt kulminacyjny

Liderzy związkowi nie wykluczyli, iż w razie konieczności odbędą się demonstracje uliczne, pomimo pandemicznych ograniczeń w poruszeniu się. „Reforma podatkowa jest punktem kulminacyjnym kwestii spornych, jakie rząd miał z klasą robotniczą. Napięcia dodatkowo wzrosły po wybuchu epidemii COVID-19” – powiedział przewodniczący Zjednoczonej Centrali Robotniczej, Wilson Ferrer. Już w połowie 2020 r. protestujący pracownicy żądali szeregu reform, m. in.: wprowadzenia dochodu podstawowego, by rodziny, które na skutek kryzysu znalazły się w trudnej sytuacji, miały zagwarantowane wyżywienie i dach nad głową. „Duque nie tylko wysłuchał żadnego z naszych żądań, ale dodatkowo podjął działania, które jeszcze bardziej pogorszają sytuacji gospodarczą w naszym kraju” – dodał Ferrer.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…