„Pamięć o antyfaszystowskim zwycięstwie nie gaśnie” –  akcentują organizacje robotnicze, zrzeszone w Europejskiej Inicjatywie Komunistycznej. Z okazji 76 rocznicy pokonania III Rzeszy wydały one odezwę, nawiązującą nie tylko do historii, ale też do współczesnych czasów.

9 maja to w Rosji i wielu innych państwach jeden z najważniejszych dni w roku, obchodzony jako dzień zakończenia II wojny światowej. Ta właśnie data uznawana jest za symboliczny moment ogłoszenia zwycięstwa nad nazistowską III Rzeszą i jej sojusznikami. Dlatego też w Moskwie, a także innych stolicach odbyły się dziś wielkie uroczystości ku czci tych, którzy ponieśli ofiarę walcząc z hitlerowcami.

Pamiętać kim byli pogromcy nazistów

Organizacje komunistyczne i robotnicze przypomniały kto w 1945 roku zdobył Berlin. „76 lat temu Armia Czerwona podniosła czerwoną flagę na Reichstagu, symbolicznie świętując Wielkie Antyfaszystowskie Zwycięstwo Ludów i klęskę nazizmu. Była to zaciekła i krwawa walka, prowadzona przez Związek Radziecki ze znaczącym wkładem wielu antyfaszystowskich ruchów partyzanckich, z partiami komunistycznymi na czele” – czytamy w oświadczeniu Europejskiej Inicjatywy Komunistycznej.

Faszyzm, czyli dyktatura kapitału

Komuniści przypomnieli też o rzeczy niezwykle istotnej, a niesłusznie osnutej ostatnio milczeniem – nazizm i faszyzm były najbardziej radykalnymi formami obrony kapitalistycznego porządku przed perspektywą komunistyczną.
Najbardziej barbarzyńska dyktatura kapitału w Europie zakończyła się dzięki ogromnemu poświęceniu milionów radzieckich żołnierzy, partyzantów i bojowników antyfaszystowskich” – głoszą autorzy odezwy.

Nie byłoby zwycięstwa bez ZSRR

„W tytanicznej walce potęga klasy robotniczej, potęga radziecka, dowiodła swojej wyższości na wszystkich poziomach” – czytamy w liście otwartym.

Rocznica antyfaszystowskiego zwycięstwa pokazuje drogę walki ludów do obalenia wrogich sił, walkę przeciwko kapitalistycznemu wyzyskowi i uciskowi, a także dążenie ku wyzwoleniu społecznemu, socjalizmowi” – dodają sygnatariusze odezwy.

Antyfaszysto, uderz w kapitalizm

Wyzysk rodzi faszyzm, a więc kapitalizm może znów zanurzyć świat we krwi- wskazuje Europejska Inicjatywa Komunistyczna.

Komuniści są w związku z tym pełni obaw co do tego, w jakim kierunku zmierza zjednoczona Europa.

„W szczególności potępiamy imperialistyczną Unię Europejską, która jest liderem w tych wysiłkach na rzecz rewizji historii i zniesławiania socjalizmu w Europie, którym towarzyszą prześladowania oraz ograniczanie działalności partii komunistycznych i robotniczych (….) 76 lat po Antyfaszystowskim Zwycięstwie Ludów robotnicy i inne warstwy ludowe na całym świecie stają w obliczu imperialistycznych interwencji i wojen, społecznych impasów nowego głębokiego kryzysu systemu kapitalistycznego, którego nieludzki charakter staje się szczególnie widoczny w trakcie pandemii COVID -19 poprzez osłabienie publicznych systemów opieki zdrowotnej i komercjalizację służby zdrowia” – czytamy w odezwie EIK.

 

Europejska Inicjatywa Komunistyczna zrzesza 23 partię i organizację robotnicze z całego kontynentu.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…