Rządowa kontrola po tragedii w Koszalinie ruszyła w ubiegłą sobotę. Do tej pory skontrolowano 54 obiekty. W 86 proc. wykryto nieprawidłowości, a 69 od razu zamknięto.

– Sprawdzono 504 lokale, w których funkcjonowało łącznie ponad tysiąc pokojów gier. W zdecydowanej większości z nich stwierdzono różne nieprawidłowości – powiedział Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA i prawa ręka Joachima Brudzińskiego. – Spośród skontrolowanych lokali tego typu tylko ok. 10 proc. spełnia wszystkie warunki, co oznacza, że przepisy są w nich właściwie zrealizowane i jest tam zapewnione bezpieczeństwo. W ok. 90 proc. escape roomów tych warunków nie spełnia. To jest dramatyczny obraz.

Straż pożarna znalazła koło 1900 nieprawidłowości w 433 obiektach, w tym 733 nieprawidłowości w zakresie warunków ewakuacji – a dokładnie to stało się przyczyną tragedii w Koszalinie. Uchybienia dotyczyły najczęściej: zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru, niewłaściwej szerokości dróg ewakuacyjnych, braku ich oznakowania. W lokalach stwierdzano również m.in. brak gaśnic i prowizoryczne, odkryte instalacje.

Pełny raport z kontroli zostanie sporządzony w przyszłym tygodniu, a jako pierwszy ma zapozna się z nim Mateusz Morawiecki, natomiast wiadomo już, ze 69 obiektów zostało zamkniętych, a na 47 nałożono grzywny. Okazuje się, że myślenie wyłącznie w kategoriach zysku może zemścić się bardzo boleśnie.

W piątek 11 stycznia MSWiA wydało rozporządzenie, według którego we wszystkich escape roomach w ciągu 30 dni ma się odbyć jeszcze raz test ewakuacji ludzi i kontrola zaplecza przeciwpożarowego, później należy powtarzać je co 2 lata.

Specjaliści od audytu bezpieczeństwa w organizacjach powątpiewali w skuteczność rządowej kontroli, zwłaszcza, że właściciele escape roomów mieli w ubiegłym tygodniu całe piątkowe popołudnie i sobotni poranek, aby uzupełnić przed inspekcją braki w sprzęcie, chociażby dokupić podstawowy ekwipunek: gaśnice i tabliczki ewakuacyjne. Okazuje się, że większość nawet o to nie zadbała. Skala wykrytych nieprawidłowości budzi tym większą grozę.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Pan redaktor w zdaniu otwierającym od razu nałgał zamiast 504 obiekty mamy… 54…
    W związku z tym mam pytanie do Strajku: ,,Ktoś czyta i koryguje takie ewidentne dzikie byki???”
    Czy też wg zasady Kurskiego? (ciemny lud wszystko kupi?)
    Trochę szacunku dla czytelnika.
    Przy braku jakichkolwiek szczegółowych wymagań dla tego typu działalności zamkniecie jedynie 64 obiektów to niezły wynik jak na bantustan priwisljański. Pierwszą czynnością powinno być sformalizowanie wymogów dla takiej działalności, aby takie jak ostatnio wypadki nie mogły się powtórzyć. Bo nalot, jak to nalot… Kilkudziesięciu zapłaci kary, a jak sprawa przycichnie – będzie jak było…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…