Ministerstwo rolnictwa w zamian za sprowadzenie do klubu Zjednoczonej Prawicy czterech posłów PSL – Koalicji Polskiej. Taką propozycję miał usłyszeć poseł Jarosław Sachajko, który do Sejmu dostał się z list ludowców. Polityk dwuznacznie odniósł się do oferty.

PiS sonduje możliwość wyrzucenia ze Zjednoczonej Prawicy jednego z koalicjantów. Najprawdopodobniej chodzi o Porozumienie Jarosława Gowina, z którym Jarosław Kaczyński nie mógł się dogadać kilka razy w ostatnim czasie, z czego raz, podczas pandemii, kosztowało go to odwołanie wyborców korespondencyjnych. Dlatego, przed jesienną ofensywą, podczas której głosowane mają być m.in. ustawa uderzająca w opozycyjne media pod hasłem „repolonizacji” oraz ustawa  ograniczająca działalność organizacji pozarządowych, prezes chce mieć pewność, że jego ludzie w parlamencie zagłosują tak, jak sobie życzy.

Zaoferowanie Jarosławowi Sachajce ministerstwa rolnictwa warunkowane transferem grupy posłów miałoby dać Kaczyńskiemu swobodę działania. Prezes pamięta jak upokarzający był dla niego „pakt dwóch Jarosławów”, zawarty wiosną tego roku.

Sachajko uważa, że nikt mu oficjalnie takiej propozycji nie złożył, potwierdził jednak, że coś jest na rzeczy. – Informacja taka podawana jest nie pierwszy raz, a PiS prawdopodobnie w ten sposób straszy swoich koalicjantów, że jak będą nieposłuszni to przyjdzie zły Sachajko – powiedział, dodając, że do propozycji musiałaby zyskać aprobatę Pawła Kukiza, który jest patronem grupy posłów wchodzących w skład Koalicji Polskiej, a ta byłaby prawdopodobnie odmowa. Polityk przyznał jednak, że nie przyszedł do Sejmu wyłącznie aby pobierać dietę.

Kooptacja posłów PSL – Koalicji Polskiej przyniosłaby Kaczyńskiemu doraźną korzyść, jednak w dłuższej perspektywie oznaczałaby koniec marzeń o koalicji z ludowcami po wyborach w 2023, bo przejęcie posłów zostałoby potraktowane przez szefostwo PSL jak wypowiedzenie wojny.

patronite

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ad. Jaa
    Sachajko ma problemy z kolanem a nasz umiłowany Pietrek z „łokciem”, dziennikarstwo to jednak fajny zawód bo można napisać każdą bzdurę i jak gdyby co to drzemy japę nt. wolności mediów, pozdrawiam.

  2. Zabrakło tam jeszcze bardzo ważnego zdania, a mianowicie „Jarosław Sachajko uskarżał się ostatnio na ból lewego kolana, a to – jak podkreśla jego żona – zawsze zapowiada, że ktoś złoży mu jakąś ważną propozycję”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Iskrzy między Kijowem a Warszwą. USA szarpną cuglami?

Od kilku dni obserwatorzy międzynarodowego życia politycznego zadają sobie pytanie, czy os…