Kurdowie zgadzają się na utworzenie strefy bezpieczeństwa w północnej Syrii, ale tylko wtedy, gdy będzie jej strzegł kontyngent wojsk ONZ. Wcześniej zamiar utworzenia takiej strefy deklarowała Turcja, a Stany Zjednoczone popierały takie rozwiązanie – dla Kurdów potencjalnie zabójcze.
Przedstawiciele Syryjskich Sił Demokratycznych, sojuszu, w którym główną rolę odgrywają kurdyjskie Powszechne Jednostki Obrony (YPG), poinformowali dziś, że nie zgodzą się z utworzeniem w północnej Syrii „strefy bezpieczeństwa” pod kontrolą turecką. To reakcja na zapowiedź prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z wczoraj. A ten z kolei ma po swojej stronie Waszyngton: to Donald Trump, w rozmowie telefonicznej ze swoim tureckim odpowiednikiem miał zaproponować, zamiast ataku na Kurdów, utworzenie strefy buforowej.
Terytorium syryjskie – władze w Damaszku oczywiście nie dostały szansy, by ustosunkować się do całego projektu – pod tureckim nadzorem miałoby obejmować pas 32 km od granicy z Turcją. W tym obszarze położonych jest kilka miast o ogromnym znaczeniu dla Kurdów, tyleż strategicznym, co symbolicznym – Tall Abjad, Kamiszlo czy słynne Kobane, bohaterstwo bronione przez Państwem Islamskim. Nic dziwnego, że Kurdowie oświadczyli dziś, że na strefę buforową nie ma ich zgody.
Jakie są alternatywne propozycje? Rosja domaga się, by obszar pogranicza po wycofaniu się Amerykanów był patrolowany przez wojska syryjskie, na co zresztą sami Kurdowie, widząc, że Amerykanie po raz kolejny chcą zostawić ich na pastwę losu, byli gotowi przystać. Obecnie jednak najbardziej pożądanym przez samo SDF i YPG wariantem jest wprowadzenie sił ONZ. „Błękitne hełmy” miałyby strzec linii demarkacyjnej oddzielającej Kurdów od sił Ankary.
Wkroczenie Turków do syryjskiego Kurdystanu – pod dowolnym pretekstem – oznaczałoby ostateczne zniszczenie projektów demokratycznej, oddolnie zarządzanej Rożawy. Byłoby również znaczącym wzmocnieniem dla islamskich fundamentalistów, którzy są przez Turcję wykorzystywani w jej operacjach przeciwko Kurdom. Sytuacji nie ułatwia postawa prezydenta USA – Donald Trump w ciągu ostatniego miesiąca najpierw zapowiedział wycofanie się Amerykanów z Syrii, potem stwierdził, że proces ten będzie bardzo powolny, kilka dni temu zagroził Turcji „dewastacją ekonomiczną” w przypadku zaatakowania Kurdów, by następnie odbyć z Erodoganem rozmowę, z której obie strony były bardzo zadowolone…
Spoke w/ President Erdogan of Turkey to advise where we stand on all matters including our last two weeks of success in fighting the remnants of ISIS, and 20 mile safe zone. Also spoke about economic development between the U.S. & Turkey – great potential to substantially expand!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 14 stycznia 2019
Tymczasem Kurdowie są bliscy zlikwidowania ostatnich zwartych enklaw Państwa Islamskiego na terytorium północno-wschodniej Syrii. O tym jednak, jak niepewna jest ciągle sytuacja w regionie świadczy zamach, jaki miał miejsce dziś w Manbidżu, w którym rannych zostało kilku amerykańskich żołnierzy. Państwo Islamskie przyznało się do zorganizowania ataku.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
To nie był zamach samobójczy ! Ładunek podłożono w kawiarni w której Amerykanie, Francuzi i przedstawicieli UEA próbowali doprowadzić do rozmów YPG z przedstawicielem MIT , który na ich zaproszenie był tam obecny. Celem spotkania była próba uzgodnienia warunków rozejmu między Turkami a Kurdami .