Lewica za Konwencją Stambulską

Lewica stanowczo sprzeciwia się planom wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Rozpoczyna ogólnopolska akcję propagującą walkę z przemocą.

Przed Sejmem grupa posłanek Lewicy ustawiła banery z tablicami, ilustrującymi skalę przemocy domowej w Polsce. Taka wystawa będzie prezentowana przez posłanki i posłów Lewicy w całej Polsce. Chodzi o to, by Polki i Polacy mieli możliwość uświadomienia sobie, jak wielkim problemem jest przemoc w rodzinie, o czym świadczą dane o tym zjawisku i czemu odrzucenie Konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i zapobieganiu przemocy w rodzinie jest cofnięciem polskiego systemu prawnego o lata wstecz.

Lewica za Konwencją Stambulską

Wystawa, która odbędzie się w każdym okręgu wyborczym przedstawi cele i gwarancje karania sprawców przestępstw, dotychczasowe inicjatywy, powstałe dzięki uchwaleniu Konwencji (np. całodobowa linia dla osób doświadczających przemocy, przeciwstawi się fałszom, którymi operuje prawica i środowisko ministra Ziobry, w tym temu, że obowiązywanie przepisów konwencji stanowi zagrożenie dla rodzin i że służy jako narzędzie do walki z religią i tradycją.

Posłanka Wanda Nowicka poinformowała, że środowiska lewicowe skierowały do premiera Morawieckiego petycję, by państwo polskie nie wypowiadało Konwencji Stambulskiej.

„Najważniejsze jest to, żeby premier Morawiecki wiedział i podjął wszelkie działania, żeby ta konwencja była w pełni implementowana, bo choć wiele rzeczy udało się wprowadzić, wciąż jeszcze są obszary, w których ona nie funkcjonuje. Wymieniła w tym kontekście poradnictwo dla ofiar przemocy, wsparcie materialne i mieszkaniowe, powiedziała posłanka.

Lewica za Konwencją Stambulską
fot. strajk.eu

Anna Maria Żukowska zwróciła uwagę, jak bardzo Konwencja i walka o jej zachowanie jest potrzebna: „Będziemy z tą wystawą w całym kraju, w każdym okręgu wyborczym i będziemy służyć pomocom wszystkim tym, którzy jej będą potrzebowali”.

Inicjatywa Lewicy, by w miarę możności, jak najwięcej ludzi zapoznało się z rzetelną argumentacją za obowiązywaniem Konwencji i przeciwko prawicowo- kościelnej narracji skierowanej na jej wypowiedzenie, jest doskonałym pomysłem. Nie ma zgody na usprawiedliwianie sprawców przemocy domowej, której rocznie ulega dziesiątki tysięcy kobiet, a ginie w jej wyniku od 150 do 400 kobiet.

W dzisiejszej konferencji prasowej brały udział; Anna Maria Żukowska, Wanda Nowicka, Anita Kucharska-Dziedzic, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Katarzyna Kotula i Katarzyna Ueberhan.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…