Czy kościelni dostojnicy poniosą odpowiedzialność za tuszowanie przypadków przemocy seksualnej księży wobec dzieci? Jest na to szansa, bo Państwowa Komisja ds. pedofilii skierowała 81 spraw do prokuratury. Część z nich to zasługa determinacji posłanki Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus.

Państwowa Komisja do spraw pedofilii zadecydowała o przesłaniu do organów ścigania dziewięciu spraw dotyczących zaniechań kleru jeśli chodzi o reagowanie na krzywdę wyrządzaną dzieciom przez duchownych. Wniosek o rozszerzenie katalogu występków złożyły: posłanka Scheuring-Wielgus oraz warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska.

Czy sterowana przez Zbigniewa Ziobrę prokuratura poważnie podejdzie do sprawy?

– W tej chwili zwracamy się do pana panie ministrze i prokuratorze Ziobro, teraz piłeczka jest po Pańskiej stronie. Zwracamy się do pana, żeby zachował się pan przyzwoicie, skoro komisja do spraw pedofilii zachowała się jak do tej pory przyzwoicie i postanowiła wziąć się za te sprawy. Zwracamy się do Pana oto, żeby podległa Panu prokuratura potraktowała poważnie odpowiedzialność biskupów i odpowiedzialność księży za molestowanie i zgwałcenie dzieci w polskim Kościele. Czekamy teraz na pana działania – apelują polityczki Lewicy.

Komisja ds. Pedofilii rozpoczęła działalność w listopadzie 2020 r. Od tego czasu zajęła się łącznie 190 sprawami. Do Komisji wpłynęło 176 zgłoszeń dotyczących podejrzenia popełnia nadużyć seksualnych wobec małoletnich oraz 34 zgłoszenia w sprawie niezawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia takiego przestępstwa. Członkowie komisji przekazali łącznie 81 spraw do prokuratury.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…