Konfederacja Lewiatan ujawniła listę państwowych placówek: sądów, urzędów, instytucji kulturalnych oraz służby zdrowia – których zakontraktowani wykonawcy płaca poniżej pensji minimalnej.

Rekordzista płacił poniżej 5 zł za godzinę, fot. pixabay.com/kropekk_pl
Rekordzista płacił poniżej 5 zł za godzinę, fot. pixabay.com/kropekk_pl

Przedsiębiorcy są zażenowani hipokryzją państwa w tym zakresie. Lista wstydu obejmuje wszystkie placówki, które w budżetach na usługi wykonywane przez pracowników wykonawców nie uwzględniają płacy minimalnej i wyceniają godzinę pracy poniżej postulowanych przez rząd 12 zł bez względu na branżę, rodzaj umowy i czas wykonywanej pracy.

Jak podaje portalsamorzadowy.pl, na czarnej liście publicznych „pośrednich” wyzyskiwaczy znalazły się m.in. takie instytucje, jak: Łódzki Urząd Wojewódzki: 7,97 zł (dane z maja 2015); Krakowskie Pogotowie Ratunkowe: 5,32 zł (czerwiec 2015); Sąd Rejonowy w Legnicy: 5,79 zł (czerwiec 2015); Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim: 7,71 zł (czerwiec 2015); Administracja Zasobów Komunalnych Łódź-Górna: 5,91 zł – gdzie w przetargu nie zawarto wymogu zatrudnienia na umowę i pracę oraz klauzul społecznych (czerwiec 2015); Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: 6,88 zł (czerwiec 2015); Warszawski Urząd Dozoru Technicznego: 7,17 zł (czerwiec 2015); Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy: 7,51 zł, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy: 6,78 zł (lipiec 2015); Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu: od 5,51 do 5,95 zł (lipiec 2015); Wydział fizyki Uniwersytetu Warszawskiego: 6,28 zł (czerwiec 2015);Uniwersytet Opolski: 6,79 zł (czerwiec 2015).

Na koniec – absolutny rekordzista, czyli Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. Według danych z lipca 2015 r. pracownikom najemnym płaciło się 4,95 zł za godzinę. Lewiatan alarmuje, że państwowe podmioty nie pilnują, czy wykonawcy nie wyzyskują sowich pracowników i nie łamią ich praw. W większości przetargów na usługi wygranych przez dane organizacje, ostatecznym kryterium niestety okazywała się wyłącznie cena, w wielu zamówieniach zabrakło klauzul społecznych, nie mówiąc już o wymogu zatrudniania na umowę o pracę.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. People have different sizes, shapes, colors, opinions about personal style, hair and nail textures,
  and sensitivities and allergies to makeup. ” It also lists electricity as a $360 billion per year market in this country. Another advantage is that they will not ask any payment from you for their services to you.

 2. „Biednemu zawsze wieje wiatr prosto w nagi zad, od nadmiernej pracy człek niejeden już padł”.
  „Módl się i pracuj, a garb ci sam wyrośnie”
  Do refleksji!
  „Dziad polski”.

 3. Dane konfederacji lewiatan…??? Gdzie te ścierwa były w zeszłym roku…2..3..i wiele wiele lat wcześniej ?? Dlaczego nie podawano tych danych ?? Bo ta banda wyzyskiwaczy robi to samo !!!!!!!!!!!!!!!!! Siedzi cicho, płaci marne grosze swoim pracownikom!!!! Jak każdy państwowy czy też prywatny dusikrosz!!!!!!!!!!! PIeS ich yebał !!! razem ze wszystkimi wyzyskiwaczami !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Czyż nie rządzi nimi Bochniarzowa ??? kolejny wyzyskiwacz i dusikrosz ????Feee !!!!!!!!!!!!! PiS dzielcy może zrobią albo i nie zrobią..porządek.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Filipiny wyrzucają z grobów zabitych w „wojnie z narkotykami”

„Jeśli znacie jakichś narkomanów, śmiało zabijajcie ich sami, bo zabijanie ich przez rodzi…