Nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek (Porozumienie) rozpoczął urzędowanie z grubej rury. W liście do dyrektorów instytutów naukowych zaapelował przede wszystkim o złożenie hołdu Janowi Pawłowi II z okazji 100-lecia urodzin papieża-Polaka.

„Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy” – od takich słów rozpoczyna się list świeżo upieczonego członka rządu. W kolejnych akapitach Wojciech Murdzek mówi o niedogodnościach i problemach, z jakimi przychodzi się mierzyć polskiej nauce w związku z epidemią koronawirusa.

„Ta sytuacja wymaga od nas działania przemyślanego i skutecznego, aby możliwie jak najszybciej powrócić do normalności oraz na ścieżkę dalszego rozwoju” – pisze minister.

Murdzek nie pozostawia jednak polskich naukowców bez iskierki nadziei.  „Witając się z Państwem, chciałbym także odnieść się do wartości, które zawsze, ale szczególnie dzisiaj, niosą nadzieję i pozwalają przezwyciężyć wiele trudności. Ponieważ zbliża się 100. rocznica urodzin Jana Pawła II – naszego wielkiego rodaka”, papieża i wybitnego wykładowcy akademickiego – sądzę, że warto teraz sięgnąć do Jego dorobku intelektualnego i duchowego”.

Minister stawia swoim podwładnym papieża-Polaka za wzór cnót, jakimi powinni się charakteryzować akademicy.

„Wśród wielu wiekopomnych dokonań Ojca Świętego dla Polski, Kościoła i Świata dostrzegamy również Jego zasługi dla nauki. Znakomite encykliki, listy i przemówienia Jana Pawła II zawierały wiele kwestii odnoszących się do środowiska naukowego. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci wezwania do zachowywania wierności akademickim ideałom, a także liczne przedsięwzięcia służące budowaniu wzajemnego poszanowania oraz twórczej współpracy naukowców reprezentujących różne poglądy”.

Nowo powołany minister pochodzi ze Świdnicy. Posiada tytuł magistra inżyniera Wydziału Elektroniki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz ukończył studia podyplomowe m.in. na kierunku projektowania systemów mikroprocesorowych. Zasiadał w Radzie Miasta Świdnicy, a później był starostą powiatu. Od 2002 do 2014 roku zasiadał na stanowisku prezydenta Świdnicy. Do Sejmu dostał się w 2015 roku z listy PiS w Wałbrzychu, a w następnych wyborach samorządowych udało mu się uzyskać reelekcję. Przewodniczył sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. deregulacji. Zasłużył się dla partii również działalnością w sejmowych komisjach: gospodarki i rozwoju; finansów publicznych oraz tzw. komisji śledczej ds. VAT.

Kult kontrowersyjnego papieża wśród działaczy Porozumienia nie jest niczym zaskakującym. Jarosław Gowin lider tej formacji miał okazję powiedzieć, że dzięki Janowi Pawłowi II „Polacy stali się lepsi”. Polityk ten uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Jan Paweł II Król Polski”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Czemu pośród załogantów „strajk.pl” pedofilia budzi „kontrowersje”, a pedalstwo to wyłącznie tylko to uprawiane przez klechię, ale też jedynie marginalnie? Czy czarne i purpurowe ptaki są istotnie konsekrowane i leczą dziatwę z całego garnituru chorób dziecięcych, a ten biały, jedyny – umie nawet robić cuda w trakcie terapii?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…