Papież pochylony podpiera się laską. Od niedawna lico jego jest czerwone. A wszystko za sprawą akcji anonimowych aktywistów ze Starogardu Gdańskiego, którzy oblali farbą posąg przedstawiający nie byle kogo, bo samego Jana Pawła II.

Pomnik Jana Pawła II znajduje się w pobliżu starogardzkiego rynku. Teren jest pilnie strzeżony oraz monitorowany. Mimo to nieznani sprawcy zdołali pokolorować na czerwono ciemne dotąd oblicze papieża-Polaka za pomocą farby. Sprawców poszukuje policja. Akt, którego się dopuścili jest bowiem przestępstwem według litery polskiego prawa. Miejscowi funkcjonariusze przeprowadzili oględziny papieskiego majestatu, po czym zadecydowali o wszczęciu postępowania. „Będzie ono prowadzone pod kątem art. 261 kodeksu karnego, mówiącego o znieważeniu pomnika lub innego miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby” – wyjawił oficer prasowy starogardzkiej policji asp. sztab. Marcin Kunka.

Kto i dlaczego targnął się na pomnik Karola Wojtyły? Radio Maryja i Najwyższy Czas! zgodnie twierdzą, że był to wyraz ekspresji „lewackiej nienawiści”. Do ataku nie przyznała się jak dotąd żadna formalna czy nieformalna grupa. Motywy sprawców pozostają nieznane. Zastanawiający wydaje się jednak fakt użycia czerwonej farby. Jak dotąd, taki kolor był używany głównie do bezczeszczenia pomników komunistycznych bohaterów. Czerwoną farbą wielokrotnie był oblewany Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej znajdujący się do 2018 roku w warszawskim Parku Skaryszewskim. Podobny los spotkał również statuę gen. Zygmunta Berlinga przy Trasie Łazienkowskiej, a także monument Wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie. Czyżby więc Jan Paweł II padł ofiarą młodych antykomunistów? Bardziej prawdopodobny wydaje się drugi trop. Na czerwono została niedawno zabarwiona pomnikowa twarz znanego pedofila prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Krakowska policja prowadziła także postępowanie w sprawie poczerwienienia pomnika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” w Parku Jordana w stolicy Małopolski. Życiorys i moralne kwalifikacje Jana Pawła II wskazują zdecydowanie bardziej na związek z dwoma ostatnimi postaciami.

Na pomoc papieżowi ruszyli miejscowi kibice. Fani zespołu KP Starogard Gdański wraz z działaczami Kukiz’15 za pomocą rozpuszczalników pozbawili Wojtyłę czerwonego makijażu. – Dla nas fakt, że ktoś w ten sposób zdewastował pomnik Papieża Polaka, jest oburzający. Nie pozwolimy, aby ludzie ogarnięci nienawiścią niszczyli symbole ważne i święte dla Polaków. Ten czyn wpisuje się w krzywdzącą i niesprawiedliwą nagonkę na Kościół, którą uprawiają obecnie niektóre środowiska. Mamy nadzieję, że policja jak najszybciej zatrzyma sprawców tego oburzającego czynu – powiedział Tomasz Walczak, lider Kukiz’15 w Starogardzie Gd.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jeśli Wojtyła jest świętym, to niech broni się sam, podobno może to zrobić z zaświatów. A jeśli aż takim świętym nie jest, to jego pomniki trzeba po prostu zrównać z ziemią. Albo przenieść do Papcia Grzyba na podwórko, czy innego Lichenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…