Od dziś norwescy pastorzy mogą udzielać ślubów gejom i lesbijkom.

fot. wikimedia commons

Kościół Norwegii to kościół protestancki w tradycji ewangelicko-augsburskiej. Formalnie należy do niego 73 proc. mieszkańców tego kraju. Liturgia przewidująca śluby par jednopłciowych w 2014 roku została odrzucona przez najwyższą władzę instytucji, czyli synod Kościoła Norwegii. Jednak 30 stycznia stosunkiem głosów 83 do 29 przyjęto zmiany korzystne dla par homoseksualnych, które chcą zalegalizować swój związek.

Co prawda zgodę na udzielanie ślubów gejom i lesbijkom wydał już poprzedni synod, który zebrał się w 2016 roku, ale Kościół Norwegii musiał jeszcze przygotować zmiany w liturgii umożliwiające zawieranie takich związków.

Dzięki tej decyzji Kościół Norwegii dołączył do kościołów protestanckich w Szwecji, Danii i Francji, które już od lat udzielają ślubów parom jednopłciowym.

– To dzień, gdy nasze modlitwy i marzenia się spełniły – powiedział lider liberalnej frakcji w Kościele Norwegii Gard Sandaker-Nilsen, który sam jest homoseksualistą.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Pomnij że laika osąd gdy mówi o dziele, o dziele nic nie mówi o laiku wiele. W kwestii co ma zrobić Kościół Katolicki jak zwykle najwięcej mają do powiedzenia ateiści. Czy KK wtrąca się do waszych nowych świeckich obrzędów?

 2. Brawo norwegia…jak zwykle polacy sto lat za murzynami. Polacy opanowalu cofanie sie w rozwoju do perfekcji. Katolicy a nienawidza bliznich hee smiech na sali.

 3. Znowu zostały pominięte osoby biseksualne- przypominam!- istnieje LGBTQ+ a nie tylko LG, proszę zwracać uwagę na inkluzywność języka!

 4. Fuj ? homoseksualizm to choroba,nieprawość którą trzeba zniszczyć a człowieka zachować przy zdrowych zmysłach,tak postępował Jezus nietolerował grzechu a kocha ludzii to On umarł za wszystkie grzechy również za gejostwo.
  Ci ludzie nie potrzebują współczucia tylko uzdrowienia i uwolnienia od demona pedalstwa

  1. Umarł bo jak zobaczył że na świat kiedyś przyjdzie taki idiotą to stwierdził że lepiej dać się zabić …

 5. To, co się udalo w Norwegii jest alarmujace. Bóg stworzyl męża i kobiete aby byli jedno a nie męża i męża a odwrotnie.

 6. Tylko skończony idiota mógłby naprawdę wierzyć, że wszelkie zwyczaje, zakazy i nakazy wspólnot religijnych (szczególnie tych, gdzie ujawnia się rola „pasterza owieczek”) wynikają z nadania jakiegoś boga z niebios czy innego odległego miejsca. Po cholerę na kartach Biblii Jahwe potępiał homoseksualizm, skoro dziś jego wyznawcy wprost postępują na przekór jego słowu?

  1. Czyli jednak, homofobia jest jednym z „podstawowych kanonów kościelnych” :D

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…