Reakcje obcojęzycznych mediów na nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Przeważa niedowierzanie.

W zagranicznych mediach najczęściej przewijającymi się w komentarzach motywami są zaskoczenie oraz niekorzystne prognozy dotyczące zmian w polityce zagranicznej. Wszyscy zgodnie twierdzą, że zwycięstwo Dudy jest następstwem pragnienia zmiany, ale zaowocuje przechyleniem kursu politycznego w naszym kraju na prawo.

„New York Times” przewiduje, że na jesieni szykuje się ostateczne odebranie władzy rządzącej od 2007 r. Platformie. Nazywa Dudę „fotogenicznym kandydatem głównej partii prawicowej”. Gazeta zwraca uwagę na fakt, że Polacy nie wzięli pod uwagę sugestii Bronisława Komorowskiego, że wybór kandydata Prawa i Sprawiedliwości zagrozi dobrym stosunkom z Niemcami i UE.

Brytyjski „The Independent” również przewiduje „skręt w prawo”, obawia się również „chłodniejszego stosunku do Unii Europejskiej, prezentowanego przez macierzystą partię prezydenta elekta”.  „Wall Street Journal” szuka przyczyn niespodziewanej porażki Komorowskiego, który zmarnował olbrzymi potencjał poparcia, z którym rozpoczął kampanię. Za bardzo skupił się jednak na twardym elektoracie, nie mając do zaoferowania nic, co mogłoby przyciągnąć niezdecydowanych. Nie pomógł wzrost gospodarczy.

Zachodni sąsiedzi porównują Andrzeja Dudę do  Wiktora Orbana: „Wygrał, bo obiecywał obniżenie podatków i wieku emerytalnego” – pisze „Die Welt”. Niemcy podkreślają też wypowiedzi o tym, że Polska powinna prowadzić politykę zagraniczną „zorientowaną w większym stopniu na realizację własnych interesów i nie być traktowana jako kraj drugiej kategorii”. Zwracają uwagę na deklarację wzmocnienia współpracy Trójkąta Weimarskiego.

Włoskie dzienniki „La Repubblica” i „Corriere della Sera” idą jeszcze dalej: mówią o zwycięstwie w wyborach nacjonalistów lub „ultranacjonalistów”. Wytykają przegranemu zbyt mało odniesień do polityki społecznej w kampanii i otoczenie się sztabem amatorów. Hiszpanie z „La Razon” prognozują, że „jeśli wygrana Dudy zostanie oficjalnie potwierdzona, to Polskę czeka wzrost protekcjonizmu, a Brukselę – chłodne powiewy z Warszawy”. Przypominają obietnice podniesienia podatków bankom i centrom handlowym, a także zainwestowanie w polski węgiel.

Na wschodzie media wstrzemięźliwie, choć nie bez złośliwości komentują wybór Andrzeja Dudy. Telewizja „Rosssija” wyemitowała wywiad z Mateuszem Piskorskim, w którym przewodniczący partii Zmiana wyraża obawy, że polityka wrogości wobec Moskwy zaostrzy się. Dziennik „Kommersant” przedstawia  Dudę jako konserwatywnego i religijnego polityka, ilustrując to jego poglądami dotyczącymi zapłodnienia In vitro, co zapewniło mu poparcie prokościelnego elektoratu. „Rossijskaja Gazieta” opublikował wywiad z profesor Jadwigą Staniszkis, która przekonywała, że wybór Dudy oznacza pozytywną zmianę dla Polski.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…