Przed wyborami do Europarlamentu partia rządząca chce zyskać na popularności deklarując opór wobec ACTA2, kontrowersyjnej unijnej dyrektywy niosącej ryzyko nałożenia ograniczeń na aktywność Europejczyków w sieci. – Polska pozostanie wyspą wolności! – zapowiada Jarosław Kaczyński.

Przed rozpoczęciem sobotniej konwencji regionalnej PiS w Gdańsku polityk partii cytowany przez PAP zdradził, że prezes Jarosław Kaczyński obwieści na niej rozszerzenie “piątki PiS”, pakietu obietnic socjalnych rządu Mateusza Morawieckiego. Ma to być nowy atut w majowym wyścigu po mandaty do PE.

– Prezes bardzo starannie obserwuje przebieg kampanii i zobaczył, że jest jeszcze jedna sprawa, która daje nam wiatr w żagle w zupełnie nieoczekiwanym segmencie elektoratu – mówił członek obozu rządzącego.

W trakcie konwencji okazało się, że oczekiwaną niespodzianką nie jest kolejny składnik polityki społecznej, a mocna deklaracja, że formacja Kaczyńskiego będzie stać na straży „wolności w internecie”. Prezes obiecał sprawiedliwą i korzystną dla Polaków implementację ACTA2. To popularne określenie unijnej dyrektywy, którą wielu komentatorów uważa za krok na drodze do ograniczenia swobody twórczości i przepływu informacji w sieci w interesie największych korporacji, a nawet wprowadzenie cenzury.

– Nie ma to nic wspólnego z demokracją i wolnością. Dokonamy implementacji, że wolność zostanie zachowana, bo PiS to partia wolności. Polska pozostanie wyspą wolności – obiecał Kaczyński przemawiając na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej. – Od dzisiaj nie będziemy mówić o „piątce Prawa Sprawiedliwości”, będziemy mówić o „piątce plus”!

„Plus” jest w interpretacji prezesa symbolem wolności. Kilka dni wcześniej europosłowie PiS e PE solidarnie głosowali przeciwko spornej dyrektywie.

Tzw. “piątka PiS” to wcześniejsze zapowiedzi partii, podjęte przede wszystkim o z myślą o jesiennych wyborach parlamentatnych: wprowadzenie 500 plus na pierwsze dziecko, zniesienie dochodowego dla młodych pracowników, podwyższenie kosztów uzyskania przychodu przy PIT, trzynastka” dla emerytów i przywrócenie połączeń PKS w powiatach. Nawiązanie do ACTA2 to pomysł na nadchodzące wybory europejskie, skierowany najpewniej do młodej części elektoratu z dużych miast.

Na konwencji przemawiał też premier Morawiecki, który obiecał ponad 40 mln zł na rozbudowę portów w Gdańsku i Gdyni, chwalił się wzrostem skuteczności ściągalności podatków i obiecywał wzrost gospodarczy na poziomie 3-4 proc. rocznie.

– Mierzymy wysoko. Kto z nas tu obecnych, wierzy, że za 10 lat możemy być częścią G20? Ja wierzę – mówił szef rządu.

W tym samym czasie przed Politechniką manifestowało kilkudziesięciu przeciwników partii rządzącej.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Szanowne Redaktorstwo znów tnie komentarze, aż wióry lecą. Może zamiast je wycinać to zróbcie wysiłek umysłowy i postarajcie się zrozumieć?

  2. Szanowne redaktorstwo STRATEGICZNIE ZAPOMINAŁO o jednym drobiazgu.
    Donald czy też Kopaczka – mówiła żeby mówić i… nic z tego nie wynikało – taka neoliberalna tradycja.
    Jarkacz jeżeli już coś z siebie wyciśnie – mówi żeby powiedzieć, i o zgrozo! czasami realizuje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…